DİKKAT! Felç olabilirsiniz!

Yayınlanma Zamanı : 02 Ağustos 2019 Saat: 12:28

DİKKAT! Felç  olabilirsiniz!

İskenderun Gelişim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seda Selimoğlu Köse, sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi olan klimaların bilinçsiz kullanıldığında birçok sağlık sorununa yol açabileceğini söyledi. Klimaların zararlarından korunabilmek adına klimalı ortamın sıklıkla havalandırılması gerektiği konusunda uyarıda bulunan Köse, klima filtrelerinin de temizliğinin ihmal edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Klimanın doğru kullanılmadığı takdirde burun akıntısı ve öksürük gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu belirten Selimoğlu Köse, “Klimadan yayılan kuru havaya bağlı olarak, havadaki nemin azalmasıyla, vücutta aşırı su kaybı gelişebilmektedir. Sürekli soğuk ve kuru hava nedeniyle; baş ve boyun ağrıları, burun tıkanıklığı ve akıntısı, ses kısıklığı, boğaz ağrısı gibi sorunlar baş gösterebilmektedir. Bu nedenle klima ısısının, dış ısıdan 10 derece az olmasına özen gösterin. Çünkü ani ısı değişimleri, his kaybına ya da felce sebep olabiliyor. Ayrıca klimanın, direk yüzünüze ve bedeninize vurmadığından emin olun. Çünkü klimalar, sağlık için tehdit oluşturan mikroorganizmaların üreme ortamlarıdır. Bu mikroorganizmalar, özellikle çocuk, yaşlı, kronik hastalıkları olanlar için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle klima bakımı ve filtre temizliği ihmal edilmemelidir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"