Serin hava Balkanlardan geliyor

Yayınlanma Zamanı : 09 Temmuz 2019 Saat: 15:31

Serin hava Balkanlardan geliyor

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre, yarından itibaren ülkenin kuzeybatı kesimlerinde etkili olması beklenen Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın Doğu Akdeniz’de etkisini 12 Temmuzda hissettireceği açıklandı. Ani sel ve su baskını, heyelan – ağaç veya direklerin devrilmesi, yıldırım, çatı uçması ve hortum gibi oluşması muhtemel risklere karşı vatandaşların tedbirli olmasını isteyen genel müdürlük, bugün itibariyle Adana, Osmaniye, Mersin’in doğu kesimleri ile Hatay’ın kıyı kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceğinin, rüzgarın ise kıyı kesimlerde güney ve güneybatı, iç kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif zaman zaman orta kuvvette, Hatay, Kilis, Gaziantep ve Kahramanmaraş çevrelerinde yer yer kuvvetli olarak esmesinin beklendiğini açıkladı.

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü’nden 10 Temmuz itibariyle gece başlayıp, 12 Temmuz akşam saatlerine kadar sürmesi beklenen Balkanlar Üzerinden Gelen Serin ve Yağışlı Hava ile ilgili uyarı şöyle; “Yurdumuzun yarından (10 Temmuz Çarşamba) itibaren Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yarın Trakya ve zamanla İstanbul’da başlayacak gök gürültülü sağanak yağışların 11 Temmuz Perşembe günü Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı ve Orta Karadeniz’de görülmesi bekleniyor. Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Cuma günü (12 Temmuz 2019) Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri ile Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde, Cumartesi günü (13 Temmuz 2019) ise Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde etkili olduktan sonra yurdumuzu terk etmesi bekleniyor.

Tahmin edilen yağışların yarın (10 Temmuz Çarşamba) Trakya’da (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) 11 Temmuz Perşembe günü Marmara’nın doğusu (İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya) ve Batı Karadeniz’de (Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Bolu ve Karabük) 12 Temmuz Cuma günü ise Orta ve Doğu Karadeniz kıyı illerinde (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin kıyı ilçeleri) kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel, ani sel, su baskınları, dolu şeklinde yağış, yıldırım düşmesi, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum oluşum risklerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında, batı bölgelerimizde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının 11 Temmuz Perşembe günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede (5 – 9 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın Perşembe günü Marmara’nın doğusu, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’de önceleri güney ve batı zamanla kuzey ve batı yönlerden, Cuma günü ise Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu bölgesinin güneyinde güney ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50 – 80 km/saat) esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın yol açabileceği, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"