Sahte güneş gözlüğü hasta ediyor!

Yayınlanma Zamanı : 09 Temmuz 2019 Saat: 10:15

Sahte güneş gözlüğü hasta ediyor!

İskenderun Gelişim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, yaz aylarında, güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak gerektiğini belirtirken, sahte güneş gözlüklerine karşı uyardı.

Güneş ışığına direk maruz kalmanın ve sahte gözlük kullanmanın göz sağlığına ciddi zararlar verdiğini ifade eden Gül, bu durumun bazı göz hastalıklarının oluşumuna ve ilerlemesine sebep olabileceğine dikkat çekti.

Göze direk çarpan güneş ışınlarının gözde ciddi hasarlar verebileceğini açıklayan Op. Dr. Merih Gül, “Uzun süre güneş ışınlarına ve özellikle mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmak; gözde kataraktın yanı sıra pterjiyum dediğimiz gözde et yürümesine, sarı nokta hastalığına, göz çevresindeki ciltte kanserlerine neden olabilmekte; gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma-batma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kaliteli güneş gözlüğü kullanımı sağlık açısından önemlidir. Güneş gözlüğü alırken ışığı azaltacak koyulukta, gözü kapatacak, ışığı geçirmeyecek büyüklükte olması önem arz etmektedir. Güneş gözlüğünün ultraviyole filtreli, kaliteli ve yüz yapısına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz doktorlarına danışmalıdır. Güneş gözlüğü alırken optik mağazalar tercih edilmelidir. Güneş gözlüğü, 3 yaşından itibaren çocuklarda kullanılabilir. Güneşten korunmak için daha küçük çocuklarda şapka kullanımları önerilebilir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"