İnşaat sektörü İSTE’de masaya yatırıldı!

Yayınlanma Zamanı : 21 Haziran 2019 Saat: 11:44

İnşaat sektörü İSTE’de masaya yatırıldı!

İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE),  Uluslararası İnşaat Mühendisliği’nde Yenilik Sürdürülebilirlik İnovasyon, Teknoloji ve Eğitim Konferansı’na ev sahipliği yaptı. 45 farklı üniversiteden 200’e yakın akademisyen, kamu ve özel sektörden de çalışanların 140’a yakın bildiri sunacağı konferansta ayrıca, Hatay özel oturumu yapılarak, Hatay’ın deprem riski, yolcu taşımacılığı için çözüm önerileri, tarihi kent dokusu ve İskenderun Körfezi’nin temizliği için yapılması gerekenler ile ilgili yapılan bir araştırmanın detayları paylaşıldı.

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde ilki düzenlenen Uluslararası İnşaat Mühendisliğinde Yenilik, Sürdürülebilirlik, Teknoloji ve Eğitim Konferansı’na; İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, akademisyenler, sektör temsilcileri ve ilgili yetkililer katıldı.

İSTE’de büyük ölçekli yapı deneyleri de yapılıyor

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, inşaat sektörünün yeniliğe açık olduğu için sürekli değişime uğrayan bir sektör olduğunu belirterek, “Bugün ilkini düzenlediğimiz bu konferansımızın amacı, İSTE olarak yenilikçi, yöntemler ve teknolojik ilerlemeler ışığında sektörün karşılaştığı sorunlara, sürdürülebilirlik hedefleri ve inşaat mühendisliği alanındaki gelişmeleri de dikkate alarak çözüm aramaktır. Üniversitemiz iş dünyası ile işbirliğine büyük önem vermektedir. Nitekim, İş Dünyası Entegrasyon Programı’mız (İDE) ile hem firmalar hem öğrenciler birbirlerini daha yakından tanıyabilmektedir. 2019 yılında İDE Programına katılan 37 öğrencimizin büyük bir kısmı yerleştikleri iş yerinde işe başladılar ve bu sonuçlar bizi çok mutlu etmektedir. Ayrıca yeni kurulan Deprem Araştırmaları Laboratuvarı’mızda büyük ölçekli yapı deneylerinin yapılması mümkün olacaktır. Bu konferansın, sektördeki ilgili tüm taraflar için faydalı olmasını diliyorum. Desteklerinden dolayı DOĞAKA ve İTSO’ya teşekkür ediyorum” dedi.

Ahşap yapılaşma önerisi

Hatay’da ahşap yapılaşma üzerinde yoğunlaşabileceğini söyleyen DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız,  “Bu konferansta, mesleğin temelde insanlığa faydalı çözümler üretmekle beraber toplum mühendisliğine dönüşerek ulusal ve uluslararası çapta ülkemizin farklı alanlarında daha faydalı modelleri nasıl üretebiliriz bu soruların cevaplarını arayacağız. Gerek planlama gerek fizibilite konusunda DOĞAKA olarak gerekli desteği vermekteyiz. Kalkınma planlarının kaçınılmazı ise alt yapının güçlendirilmesidir. Hatay ilimiz ağırlıklı sit alanı içeren ve birçok alanda inşaat yapılanamayan alanlara sahiptir. İnşaat mühendislerimizden bizim temennimiz ise ahşap yapılar üzerine daha çok gidilmesidir. Bununla beraber bölgemizi geleceğe taşırken gerekli inovasyon ve AR-GE çalışmalarını destekleyeceğimizi ifade etmek isteriz. Üniversitemiz ile birlikte ortak çalışmalar yapmaktan duyduğumuz mutluluğu ise dile getirmekte fayda var. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyor verimli olmasını diliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Katılımcılara teşekkür

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Umur Korkut Sevim de konferansın gerçekleşmesinde emeği geçen düzenleme ve bilim kurullarına, İSTE Rektörü Türkay Dereli’ye, konferans sekretaryasına, konferansa katılan değerli konuşmacılara, öğretim elemanlarına ve desteklerini esirgemeyen İTSO ve DOĞAKA’ya çok teşekkür etti.

Prof. Dr. Umur Korkut Sevim başkanlığında gerçekleştirilen Hatay Özel Oturumu’nda Hatay’ın deprem riskinin incelenmesi konulu sunumu ile iste Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semir Över, Hatay’ın yolcu taşımacılığı ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerini Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’ndan Muhammed İkbal Polat, güncel koruma yaklaşımları kapsamında tarihi kent dokusunun incelenmesi üzerine HMKÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mert Nezih Rifaioğlu ve oturumun son sunumu olarak İskenderun Körfezi konusunda İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Bahar Yılmaz, bilgilerini dinleyenlerle paylaştı. Açılış konuşmalarının ardından, desteklerinden ve katılımlarından dolayı İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yılmaza ve konuşmacılara plaket takdim edildi ve sunumlara geçildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"