Hatay turizmi, bu valiyle uçar!

Yayınlanma Zamanı : 29 Mayıs 2019 Saat: 17:25

Hatay turizmi, bu valiyle uçar!

Hatay Valiliği himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenen ‘2018 – 2023 Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Çalıştayı’nda Hatay’ın turizmden hak ettiği payı alması için yapılabilecekler masaya yatırıldı.

Ottoman Palace Otel’ de, Vali Rahmi Doğan ve sektörün tüm bileşenlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, Hatay’ın en önemli turizm değerlerinin kültür, gastronomi, inanç, sağlık, deniz, eğlence, alışveriş ve eko turizm olduğu kaydedildi.

“Türkiye’deki turizmin çok ucuz!”

Vali Rahmi Doğan, göreve geldiği ilk günden itibaren önceliğinin turizm olduğunu belirterek, Valilik olarak turizm konusunda bir takım çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Hatay’ın turizmden yeterince pay alamamasının sorgulanması gerektiğini söyleyen Vali Doğan, “Türkiye turizm anlamında bir cazibe merkezi, dünyanın dikkatini çekiyor. Diğer turizm beldelerimiz buradan hak ettiği payı alırken bizim denizi, yaylası, tarih ve kültürü olan bir şehir olarak buradan pay alamamış olmamız veya az alıyor olmamız sorgulamamız gereken bir durum. Valilik olarak bir takım çalışmalar yürütüyoruz. Sektörle zaman zaman farklı gruplarla bir araya geliyoruz ve onların talep ve isteklerini dinliyoruz. Turizm anlamında baktığımızda avantajlarımız var, dezavantajlarımız var ve yapmamız gerekenler var. Bunları da değerlendireceğiz” dedi.

“Hatay, iç turizme hitap ediyor”

Turizm gelirleri bakımından dünyadan örnekler veren Doğan, Paris’e, Madrid’e, Barcelona’ya gelen insan sayısına ve buralara bıraktıkları dövize bakıldığında, Türkiye’deki turizmin çok ucuz olduğunu, gelen turist sayısının fazla olmasına rağmen bıraktığı getirinin düşük olduğunun görülebileceğini bildirdi.

Hatay’ın da benzer bir durumda olduğunu, her şeyin olmasına rağmen yeterli turistin gelmediğine dikkate çeken Doğan, “Genelde iç turizme hitap eden bir yapımız var ve gelen bu yerli turistle, Hatay’a bırakmış olduğu para miktarına baktığımızda da rakamlar oldukça düşük. Bizim bunu artırmamız lazım” dedi.

“Yerel yöneticilere görev düşüyor”

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın Hatay’ı olumsuz etkilediğinin altını çizen Doğan, “İnsanlar güvenlik kaygısıyla Hatay’a ve bölgeye gelmeyi ertelemişti ama bugün itibariyle baktığımızda artık bu kaygı giderildi. İnsanlarda artık Hatay’a gelirken herhangi bir güvenlik sorunu yaşamayacağı algısının yerleştiği kanaatindeyim” derken, kentteki altyapı eksiklerinin giderilmesi anlamında da yerel yöneticilere büyük görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan, İl Kütür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör de 2023 Türkiye Turizm Stratejisi Kavramsal Eylem Planı’na göre Hatay’ın “İnanç koridoru” kapsamına alındığı ve 2017 yılında da UNESCO tarafından yaratıcı şehirler kapsamında gastronomi şehri ilan edildiğini ve sahip olduğu değerlerle Hatay’da 2021 yılında EXPO’nun yapılmasının uygun görüldüğünü de anımsattı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"