Bu yöntem Hatay’da ilk kez uygulandı!

Yayınlanma Zamanı : 28 Mayıs 2019 Saat: 15:41

Bu yöntem Hatay’da ilk kez uygulandı!

Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanabilen HIPEC (Karın içi kemoterapi) yöntemi Hatay Devlet Hastanesi’nde ilk defa uygulandı. Hatay Devlet Hastanesi Jinekolojik Onkoloji polikliniğine karın şişliği şikâyetiyle başvuran hastanın yapılan tetkik ve tahlilleri sonrasında hastaya konulan Yumurtalık Kanseri(OVER)  teşhisi sonrası, hasta başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Jinekolojik Onkolog Opr. Dr. Hülya Ayık Aydın,Cerrahi Onkolog Opr. Dr. Mehmet Esat Duymuş, Ameliyat ekibi ve Perfüzyon ekibi hastanın yapılan tüm tetkik ve sonuçlarını değerlendirdikten sonra hastanın ameliyat edilmesine karar vererek, hastaya gerekli bilgileri aktardı.

Kadın Kanser türleri açısından çok komplike olan, tedavisi uzun ve disiplinle takibi gereken bir tür hastalıktık olan Over’in Hatay’da yapılan operasyonunda; Yumurtalık kanseri sitoredüktif cerrahisi (tümörlü dokuların tamamının çıkartılması) sonrasında başarılı bir şekilde Karın içi sıcak kemoterapi (HIPEC) tedavisi uygulandı.

Hastane yetkililerinden ameliyatla ilgili yapılan açıklamada, Yumurtalık kanser cerrahisinde, tümörün optimum temizlenebildiği hastalarda HIPEC (hipertermik intraperitoneal kemoterapi) denilen sıcak kemoterapi, ısıtılmış kemoterapi ilaçlarının karın boşluğuna verilmesi şeklinde uygulanan tedavi yöntemidir. Yumurtalık kanseri cerrahisinde rahim ve yumurtalıklara ek olarak tümörün yayılma yollarından biri olan lenf dokuları ve karın içi yağ dokusu (omentum) çıkartılır. Bazı hastalarda tümörlü dokuların tamamını çıkartmak için bağırsakların, dalak gibi iç organların da çıkartılması gerekmektedir. Yumurtalık kanser cerrahisinin, konusunda deneyimli ve bu konuda eğitim almış cerrahlar tarafından yapılması en önemli unsurlardan biridir. Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanabilen HIPEC (Karın içi kemoterapi) yöntemi hastanemizde başarılı bir şekilde ilk defa uygulanmıştır. Bu tedavi yöntemi kanser hastalarının yaşam süresini artırmakta ve tedavi de yeni bir umut olmaktadır” denildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"