İskenderun’un mekansal geleceği tasarlanacak

Yayınlanma Zamanı : 17 Mayıs 2019 Saat: 12:37

İskenderun’un mekansal geleceği tasarlanacak

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mimarlık Fakültesi ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) İş birliğiyle ‘İskenderun Mekansal Gelişim Çalıştayı’ düzenleyecek. Çalıştay öncesi biraraya gelerek, 24 Mayıs 2019 Cuma günü İSTE’de düzenlenecek olan çalıştaya tüm İskenderun halkını davet eden Düzenleme Kurulu Üyeleri, çalıştayın, kentin mekânsal gelişimi için yol gösterici, kente vizyon sunan nitelikte bir sonuç bildirgesine dönüşebileceğini ifade etti.

İskenderun Teknik Üniversitesi Dekan Vekili ve Çalıştay Düzenleme Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ayhan Demirhan; İskenderun’un mekansal gelişimine estetik katacak olan çalıştay için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, “Bilindiği üzere İskenderun güçlü ekonomisi, sosyal-kültürel zenginlikleri, Çevre ve Turizm değerleri ile Doğu Akdeniz Hinterlandının önemli bir odak noktasıdır. Böylesine önemli kaynak değerlere sahip ‘İskenderun’da son yıllarda hız kazanan nüfus artışı, hızlı kentleşme gibi faktörler doğal ve yapılı çevre üzerindeki etkilerini giderek artırmaktadır. Bu Çalıştayın düzenlenmesi fikrinin çıkış noktası ‘İskenderun’da sürdürülebilir bir mekânsal gelişimin şartlarını kentin tüm aktörleriyle tartışarak ortaya koymaktır. Bu bağlamda İskenderun Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi olarak bulunduğumuz bölgenin ve kentimizin mekânsal planlama ve tasarımına katkı sunma sorumluluğumuzun farkındayız ve bu Çalıştayı düzenlemenin heyecanı içindeyiz. Çalıştayın sunumlar bölümünde; konuşmacılar kentin geçmişten günümüze mekânsal gelişiminin nasıl olduğu ve gelecekte nasıl olması gerektiği üzerine bilgi, deneyim ve önerilerini paylaşacaktır. Değerlendirme bölümünde, mimar, şehir plancı, peyzaj mimarı gibi mekân ve fiziksel çevre üzerinden kenti sorgulayan meslek disiplinlerinden katılımcıların yanısıra, kenti oluşturan diğer ilgili aktörlerin fikirlerini paylaşmalarını bekliyoruz. Bu fikirlerin kentin mekânsal gelişimi için yol gösterici, kente vizyon sunan nitelikte bir Çalıştay sonuç bildirgesine dönüşmesini hedefliyoruz. Yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını, meslek odalarını, uzman ve akademisyenleri kente değer katan önemli paydaşlar olarak görüyor ve ortak bir platformda tartışma ortamı oluşturarak, çözüm odaklı sonuçlar ortaya konmasını önemsiyoruz. İskenderun Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Çalıştayın verimli geçmesini dileyerek tüm İskenderunluları etkinliğimize davet ediyoruz” dedi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Mekansal Gelişimi Çalıştayı Düzenleme Kurul üyeleri şu isimlerden oluştu: İskenderun Teknik Üniversitesi Dekan Vekili Prof.Dr.Sefa Ayhan Demirhan, Doç.Dr.Elif Sert Bozdoğan, Dr.Öğretim Üyesi Sinem Özyurt Ökten, Dr.Öğretim Üyesi Onur Güngör, Dr.Öğretim Üyesi Gülay Tokgöz, Dr.Öğretim Üyesi Asuman Aysu, Dr.Öğretim Üyesi Nazmiye Öztürk, Öğr.Gör.Müfit Tennioğlu ve Arş.Gör. Melisa Diker.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"