Hatay’ın ‘Övünç’ tablosu!

Yayınlanma Zamanı : 07 Mayıs 2019 Saat: 11:44

Hatay’ın ‘Övünç’ tablosu!

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni ve ardından Hatay Valiliği ev sahipliğinde düzenlenen Şehit Yakınları ve Gaziler onuruna düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Ülkenin bütünlüğü ve milletin huzuru için canlarını feda eden şehitlerimizin yakınlarına ve saygı değer gaziler onuruna Ottoman Otel’de düzenlenen  “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni”ne Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Mehmet Güzelmansur,  Sebahat Özgürsoy Çelik,  39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe,  HBB Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Hatay MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez, Mahmut Hersanlıoğlu, Şenol Özkan, Salih Altun ve Tolga Polat, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Şehit ve Gazi Dernek Başkanı, Kurum Müdürleri, şehit yakınları, gazilerimiz ve aileleri katıldı.

Berat Tevcih Töreni programındaki konuşmasına Şırnak’ta şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve aziz millete başsağlığı dileyen Vali Doğan, “Şehitlik çok güzel bir mertebedir. Peygamber Efendimize komşu olacak bu güzel kardeşlerimiz inşallah yakınlarına da şefaatçi olacaklardır. Türkiye önemli bir süreçten geçmekte, 2. Viyana kuşatmasından sonraki zamana baktığımızda, tarihi gözlemlediğimizde  milletimiz üzerinde kurulmuş bir takım tuzaklara karşı, yapılan bir takım oyunlara karşı bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde yaşamaya çalışıyoruz. 93 harbi diye adlandırmış olduğumuz Osmanlı-Rus harbinden sonra Osmanlı İmparatorluğu geri çekilmeye başlamış, Balkanlı Harbi ile Balkanları terketmiş,  1.Dünya harbinden sonra  Milli Mücadele ile bugünkü sınırlarına çekilerek Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Tam yüzyıl öncesinde yaşanan olaylara baktığımızda, bugün de sınırlarımızda aynı olayların yaşandığını görmekteyiz. Bu kutlu mücadelede bu vatan için, bu millet için, bu ezanlar susmasın diye, bayrak inmesin diye bu vatanın evlatları  şehit ve gazi oldular. Suriye’de 2011’de başlayan süreç en çok Türkiye’yi etkilemiştir. 4 milyon Suriyeliyi misafir etmemiz bir yana 36 milyar dolarlık bir ekonomik maliyet bir yana, hala bir takım hesaplar peşinde koşan uluslararası güçler Türkiye’ye nasıl diz çöktürürüz, Türkiye’yi nasıl ekonomik olarak boyunduruk altına alırız ve bu milleti nasıl muhtaç ederiz diye tekrar oyunlarını sahneye koymaya başladılar. Ama biz bin yıldır bu topraklarda yaşıyoruz ve inşallah binlerce yıl daha bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Hemen İskenderun Körfezi açıklarında dünyanın en güçlü gemileri toplandı ve oradaki doğalgaz paylaşımını yapmak için geldiler. Elbette ki Türkiye burada haklarını koruyacaktır. Bu milletin evlatları elbette ki vatanını koruyacaktır. Nasıl ki ecdat canını vererek bu toprakları vatan yaptıysa, bizler de canımızı, kanımızı vererek bu topraklarımızı evlatlarımıza miras bırakacağız. Bu gün Türkiye’nin dört bir yanında, 81 ilde ve Külliyede Sayın Cumhurbaşkanımız aracılığıyla ‘Devlet Övünç Madalyası’ tevcih edeceğiz . Bu madalyaları, devletimizin ve milletimizin size duyduğu derin sevgi, saygı ve minnettarlığının bir sembolü olarak kabul edin. Bu vesile ile geçmişten günümüze tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, kıymetli gazilerimize şifalar diliyorum” dedi.

Vali Doğan’ın konuşmasının ardından Kahraman Şehitlerimiz ile Saygıdeğer Gazilerimizin kısa özgeçmişlerinin okunmasını müteakip, şehitlerin  varislerine Devlet Övünç Madalyaları ile Beratları Vali Doğan tarafından Tevcih edildi.

Törenin son bölümünde Vali Doğan ve Hanımefendi Doğan, ilimiz protokolü, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz ile günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

Tevcih töreninin ardından Vali Doğan ev sahipliğinde Ottoman Otel’de saat 19.20’de Şehit yakınları ve Gazilerimiz onuruna Ramazan ayının ilk iftarı verildi.

İftar programı İmam-Hatip Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ezanla oruçlar açılarak hep birlikte iftar edildikten sonra, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından yemek duası yapıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"