Enerjimiz hiç tükenmesin ‘İSTE’diler!

Yayınlanma Zamanı : 13 Mart 2019 Saat: 11:48

Enerjimiz hiç tükenmesin ‘İSTE’diler!

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) tarafından düzenlenen; ‘Türkiye Enerji Çözümleri Çalıştayı’, yurt içi ve yurt dışından uzman akademisyen, araştırmacı, sanayici ve bürokratları buluşturdu.  İSTE ev sahipliğinde 3 oturum ve 1 panelden oluşan ve iki gün süren çalıştayda; Türkiye’nin enerji sorunları masaya yatırıldı ve çözüm önerileri sunuldu.

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; İSTE’nin öncelikli araştırma alanlarından birinin ‘ENERJİ’ olduğunu belirterek, Çalıştay’ın düzenlenmesinde emeği geçen Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Kaan Baltacıoğlu ile Mekatronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümüne ve Hidrojen Enerjileri Öğrenci Topluluğu’na teşekkür etti.

İSTE’nin vizyonu ve enerji hedeflerinden bahseden Dereli, “Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, Enerji Enstitüsü ve konuya odaklanan araştırmacılarımızla bilimsel ve teknolojik projeler üretiyoruz. Ayrıca, öğrenci topluluklarımız da elektrikli ve hidrojen enerjisi ile çalışan otomobil üretimi projeleri ile sürece katkı yapıyorlar. Bu Çalıştay’ın Ülkemizin enerji alanındaki gelecek stratejilerinin üretilmesinde önemli bir işlev üstleneceğine yürekten inanıyorum” dedi.

“Ülke olarak enerji teknolojilerine hâkim olmalıyız”

Prof. Dr. Arif Hepbaşlı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen ilk oturumda T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta, “Türkiye Yenilenebilir Enerji Görünümü ve Yeni Trendler” konulu sunumuyla dünyada ve Türkiye’de enerji kullanımları hakkındaki güncel bilgileri paylaştı.

Kanada OntarioInstitute of Technology (UOIT) Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Çalıştay’ın Türkiye için bir yol haritası olacağını belirtirken, Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak enerji çözümleri getirmesi gerektiğini ifade eden Dinçer, ülke olarak enerji teknolojilerine hâkim olmaları gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin silah ve savunma sanayisindeki çalışmaları mükemmel bulduğunu söyleyen Dinçer, “Bu çalışmalar bana göre mükemmel hatta daha da artırılması gerekiyor. Olayın sadece savunma boyutu değil, olayın enerji boyutu, tıp boyutu gibi bütün boyutlara taşınması ve bunların tamamen entegre boyutta ülkenin teknolojik kabiliyetlerini kazanacak şekilde birlikte çalışması gerekiyor” diye konuştu.

İbrahim Dinçer’in konuşmasının ardından söz alan EÜAŞ (Elektrik Üretim Anonim Şirketi) Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz; ‘Dünya ve Türkiye Enerji Görünümü, Dünya Enerji Piyasasında Bir Oyuncu Olarak Türkiye’ konulu sunumu ile enerji sektörünün bilinmeyenlerine ve Türkiye’de enerji sektörüne değindi.

Türkiye’de aktif 61 teknopark var

İSTE Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu çalıştayda yaptığı konuşmada, dünyadaki ve ülkemizdeki nükleer enerji, çevresel faktörler ve nükleer santrallerin katkıları hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Türkiye’de 61’i aktif 81 teknopark olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kadir Aydın ise, teknoparkların üniversite-sanayi işbirliği ve enerji alanında bilimsel ve teknolojik projelerin geliştirilmesi için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Sunumunda enerji üretim süreçlerinde yeni teknolojilere değinen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Midilli, savunma sanayi ve malzemeleri hakkında sunumlarıyla Alper Isıl İşlem A.Ş Genel Müdürü Hasan Çepve Vestas Türkiye Operasyon Müdürü Şahin Arıöz; Hatay ve Türkiye’nin potansiyel enerji çözümlerine yaklaşımlarını paylatıştı. Yüzlerce katılımcı ile büyük ilgi gören etkinlik iki gün sonunda tarihi ve yöresel bölge ziyaretleri ile son buldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"