‘Doğayı vezir ya da rezil etmek elimizde!’

Yayınlanma Zamanı : 22 Ocak 2019 Saat: 8:32

‘Doğayı vezir ya da rezil etmek elimizde!’

Çevre Koruma Derneği İskenderun Şube Başkanı Nermin Yıldırım Kara, ekolojik sürece yapılan her türlü müdahaleye doğanın şiddetle cevap vermesine geçtiğimiz yıllarda kurutulan Amik Ovası’nda  yaşanan su baskını örnek gösterdi. Amik Gölü’nün neredeyse yeniden ortaya çıkmasını akıl dışı planlamanın ürünü olarak değerlendiren Kara, ‘Akılsız planlama doğayı REZİL, Akıllı Planlama doğayı VEZİR eder” dedi.

“Yıkmayın! Rant uğruna talan etmeyin”

Yetkilileri Amik Ovası’nda yaşanan durumu çözmek için göreve davet eden Kara, “Doğayı kendi haline bırakın. Yıkmayın! Rant uğruna talan etmeyin!.  Eğer bir planlama gerekiyorsa doğayla uyum içerisinde planlama yapın. Unutmayın; Akılsız planlama doğayı REZİL Akıllı Planlama doğayı VEZIR eder. Kuruttuğumuz göllerin, yaktığımız ormanların, kömür yakmanın, denetimsiz sanayileşmenin ve yılda milyonlarca ton atmosfere verdiğimiz karbondioksitin acısı bir yerlerden çıkmalıydı. Yurttaşlık ve çevre bilincine sahip her bireyin dileği o ki, görünür gelecekte daha şiddetli olumsuzlukların yaşandığı bir surecin yaşanmamasıdır. Önceleri daha seyrek yaşadığımız Amik Ovasında ortaya çıkan ve birçok yerleşim alanını su altında kalmasına neden olan su baskınları ve kurutulan Amik Gölünün neredeyse yeniden ortaya çıkması akıl dışı planlamanın ürünüdür. Yaklaşık 800.000 dekar alanın binlerce dekarlık kısmının artık her yıl yaşanan şiddetli yağışlarla su altında kalması bölgeyi geri dönülmez bir noktaya sürüklemektedir. Bütün bir kış mevsimine yayılması gereken yağışın kısa zaman diliminde sürekli ve şiddetli bir şekilde yağması toprağın infiltrason kapasitesini (emilim kapasitesini) zorlamakta ve toprak yüzeyinde derinliği kimi bölgelerde 1 metreyi aşan su birikintilerine neden olmaktadır. Aslında ‘su birikmesi’ demek de doğru değil. Göl eski derinliğine ulaşıyor! Bölgenin ağır bünyeli topraklarında bu durumu önlemenin tek yolu etkin bir drenaj sistemini ovaya kurmaktır. Yıllar öncesinde gölü kurutmak için kurulan drenaj sistemleri yeterli sayılsa bile maalesef kış dönemine girmeden önce etkin bir temizleme yapılmadığı için bu sistemler ovadaki suyu etkin olarak ovadan uzaklaştıramadığı görülmektedir. Bunun yanısıra her yaz su almak amacıyla Asi nehri üzerine kurulan seddelerin kış mevsiminden önce temizlenmemesi de drenajın etkinliğini azaltmaktadır. Bütün bu uygulamaların neticesinde gelinen noktayı hep birlikte gözlemliyoruz. Yetkilileri yaşanan bu durumu çözmek için göreve davet etmiyoruz!” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"