Velileri ‘Uygun’ bir dille uyardı

Yayınlanma Zamanı : 17 Ocak 2019 Saat: 14:21

Velileri ‘Uygun’ bir dille uyardı

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, yarıyıl tatili öncesi anne babaları, çocuklarının karnelerindeki notlara aşırı tepki vermemeleri konusunda uyardı.  Yarın karne almaya hazırlanan öğrencilere kötü notları dolayısıyla psikolojik baskı yapılmaması gerektiğini hatırlatan Ekenel, velilerin çocuklarıyla doğru iletişim kurmalarının başarıya etkisine dikkat çekti.

 “Sonuç değil süreç önemli”

Her çocuğun bulunduğu aile ortamının; çocuğun çalışma alışkanlıkları, okulu önemsemesi, sorumluluklarını bilmesi ve yerine getirmesi üzerinde büyük etkilerinin olduğunu hatırlatan Gamze Uygun Ekenel, “Aileler, çocuklarını çok iyi gözlemlemeli ve tanımalı, diğer yandan da çocuklarına öğrenmenin zevkini verebilmelidir. Karne, bir sonuçtur. Karnenin bir anlamı vardır tabi ki. Ancak yine de önemli olan, bu sonuca götüren süreci iyi değerlendirmektir. Çocuk, karnesini bir dönemin sonunda eline aldığında, büyük bir iç rahatlığıyla, ‘Elimden geleni yaptım, yapabileceğimin en iyisi buydu’ diyebiliyorsa, o karnenin iyi bir karne olduğu düşünülebilir. Ancak, çocuk aslında çok daha fazlasını yapabileceğini düşünüyorsa, o karnenin, o anki durumun bir kesiti olarak değerlendirilmesi ve bundan sonrasında neler yapılabileceğinin çocukla tartışılması, yerinde bir tutum olacaktır. Unutulmamalıdır ki okul çağındaki çocuklar, sadece birer öğrenci değildir. Onların da çok farklı yönleri vardır. Çocuğun her ne boyutta olursa olsun başarılarını fark etmek, bunları takdir etmek, öne çıkarmak onun kendine güvenini arttıracak, kendiyle gururlanmasını sağlayacaktır. Bu açıdan baktığında da, zayıf olduğu yönleri bir eksiklik olarak değil, geliştirilmesi gereken yönler olarak kabullenmesi daha kolay olacaktır” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"