İşte fotoğraflarla Amik Ovası..

Yayınlanma Zamanı : 11 Ocak 2019 Saat: 12:47

İşte fotoğraflarla Amik Ovası..

Hatay Valiliği’nin resmi açıklamasına göre Antakya, Kırıkhan, Reyhanlı ve Kumlu ilçelerindeki 26 yerleşim yerinde bin 820 üreticiye ait 78 bin dekar alanın zarar gördüğü Amik Ovası’nda su seviyesinin giderek yükselmesi tedirginliğe neden oldu.

Tarımsal sulamada kullanılan Tahtaköprü Barajı’nın kapağının açılmasıyla su seviyesinin giderek arttığı Amik Ovası yeniden göl aynasına dönüşürken, Hatay Tabiatı Koruma Derneği(TAKODER)’nden oluşan heyet bölgede inceleme yaptı. Sular altında kalan tarım arazileri ile birçok evin içler acısı durumunu sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflarla yansıtan heyet, kayıklarla gezilen bölgeyi ‘Amik gölü havzası Venedik’e dönmüş’ diyerek tek cümleyle özetledi.

Tehlikenin büyüdüğünü öne sürerek, o civardaki vatandaşların bölgeden tahliye edilmesi gerektiğini savunan HATAY Takoder Başkanı Abdullah Öğünç, Amik Ovası’ndan son durum başlığıyla paylaştığı fotoğraflara şu açıklamayı ekledi: “Barajların açılması ve aşırı yağışlar ile birlikte Amik Ovası’nda birçok bölge sular altında kaldı. Bunlardan biri de Antakya Aşağıoba Köyü. Allah yardımcıları olsun. Doğaya saygısızlığımızın acı sonuçlarını, bulduğu her fırsatta gösteren gölün adıdır; Amik Gölü… Amik Gölü’nde yüzen evler var… Halk mağdur, kimsesiz ve perişan. Kırıkhan- Antakya -Reyhanlı arası inanılmaz sulu/sulakalan. Ah birde avcılar olmasa…”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"