Kalbinizin ritmini koruyun!

Yayınlanma Zamanı : 07 Ocak 2019 Saat: 11:33

Kalbinizin ritmini koruyun!

İskenderun Gelişim Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Cevat Tanalp, gelişen teknolojiyle beraber kalp yetersizliği şikâyetlerini belirgin oranda azaltan üç odacıklı kalp pillerinin ani ölümleri engellediğini ve hastanın yaşam kalitesini arttırdığını belirtti.

Kalp pilinin, kalbe elektrik uyarıları veren elektronik bir cihaz olduğunu ifade eden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Cevat Tanalp, “Kalp, sadece kas dokusu değildir. Kalbin bir elektriksel yapısı da vardır. Bu elektriksel vasıtayla, kalbin dört odacığı eş zamanlı çalışır. Bazı durumlarda kalbin elektriksel aktivitesinde bozukluklar veya duraksamalar olabilmektedir. Kalpte bozulma ve duraksamalar olduğu takdirde, kalp pillerini kullanıyoruz. Standart kalp pilleri, kalp hızında düşme nedeniyle şikâyetleri olan hastalarda kalp hızını yükseltme amacıyla kullanılan pillerdir. Şok verme özelliği bulunan kalp pilleri, bu özelliğin yanısıra kalp hızında hayatı tehdit edecek şekilde çok yüksek kalp hızları geliştiğinde kalbe elektrik şoku vererek, hastayı hayata döndürebilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte, CRT olarak adlandırılan üç odacıklı kalp pilleri ise, tüm bu özelliklerin yanı sıra, kalp duvarlarının birbirinden bağımsız ve düzensiz kasılması durumunda, kalbin farklı bölgelerine elektriksel uyarılar vererek, kalp kasılmasını düzenleyen ve kuvvetlendiren pillerdir. Kalp yetersizliği şikâyetlerini azaltan üç odacıklı kalp pilleri, takıldıktan sonra hastaların yaşam kalitesini büyük oranda arttırarak, normal hayata dönmelerini kolaylaştırmaktadır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"