Dev aktarım için düğmeye basıldı

Yayınlanma Zamanı : 02 Ocak 2019 Saat: 10:02

Dev aktarım için düğmeye basıldı

BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü, Dörtyol Terminali’ne dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) depolama gemisinin yanaştığını duyurdu. BOTAŞ’a ait dünyanın en büyük yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesine (FSRU) sıvılaştırılmış doğal gaz transferi sağlayacak olan geminin iki gün içerisinde aktarım işlemlerini tamamlayacağı belirtildi.

Alanında dünyanın en büyüğü olan 315 metre uzunluk ve 206 bin metreküp LNG depolama kapasiteli “Al Sadd” isimli Katar gemisinden, yine alanında dünyanın en büyüğü olan BOTAŞ’a ait 345 metre uzunluğa ve 263 bin metreküp depolama kapasitesine sahip FSRU gemisine, LNG aktarımı için düğmeye basıldı.

Aktarımı iki gün sürecek 206 bin metreküp LNG, yaklaşık 130 milyon metreküp doğal gaza dönüştürülecek ve daha sonra gaz daha sonra Türkiye’nin doğal gaz boru hattı sistemine aktarılacak. Tek seferde yapılan bu dev aktarımda dönüştürülen doğalgaz ile Türkiye’nin kış döneminde bir günde tükettiği gazın üçte ikisi karşılanabilecek.

“Hem gururluyuz, hem mutluyuz”

BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürü Mehmet Tecimen, önemli bir transfer için bir araya geldiklerini belirterek “Bu operasyon dünyadaki en büyük gemiden gemiye LNG transferidir” dedi.

FSRU gemisi hakkında bilgiler veren Tecimen, “Bu, dünyanın en büyük FSRU gemisi ve 345 metre uzunluğunda. Diğer taraftan Dörtyol terminalimize Katar’dan LNG getiren gemi ise 206 bin metreküp kapasiteye sahip ve 315 metre uzunluğunda. Dolayısıyla kendi alanlarında dünyanın en büyüğü olan iki gemi, ‘ship to ship’ operasyonunu icra ediyor. Bu anlamda hem gururluyuz hem de mutluyuz. Bu ünite aracılığıyla LNG, gazlaştırılarak sisteme enjekte edilmekte. Böylece bölgemizin gaz ihtiyacı da giderilmektedir” ifadesini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"