Suriyeli göçü, bu tesisin kapasitesini ikiye katladı

Yayınlanma Zamanı : 19 Aralık 2018 Saat: 13:33

Suriyeli göçü, bu tesisin kapasitesini ikiye katladı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan sağlanan(JICA) Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi’nin ikinci kademesinin su almaya başladığını belirtti.

Yaşam alanlarını koruma ve tertemiz şekilde gelecek nesile aktarmayı planladıklarının altını çizen HATSU,  Suriyeli vatandaşların göçünden kaynaklı nüfusun hızlı bir şekilde artışı ile birinci kademe kapasitesinin yeterli gelmeyeceğinin tespit edildiğinden, ikinci kademe havuzlarının yapımına başlandığına dikkat çekti.

İkinci kademede tamamlanan mekanik ve elektrik yapım işinin ardından su almaya başlayıp geçici kabulünün yapıldığını belirten Genel Müdürlük, Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı ile İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü tarafından müştereken yürütülmekte olan tesise şimdiye kadar 16 milyon 525 bin TL harcandığını belirtti.

Genel Müdürlük, söz konusu tesisin ilk aşamasında günde 12 bin 250 m3 atıksu arıttığını ikinci kademenin aktifleşmesiyle birlikte günde 18 bin m3 atıksuyun arıtımını sağlayacak kapasiteye ulaşılacağını açıklayarak, Tesiste evsel atıksuların “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine uygun arıtımı sağlanarak yaklaşık yüzde 90 giderim verimi ile Asi Nehrine dökülen Karasu Deresi’ne deşarj edildiğini bildirdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"