Çağın hastalığına yakalanmamak için ‘şeker’ gibi tavsiyeler!

Yayınlanma Zamanı : 17 Aralık 2018 Saat: 13:56

Çağın hastalığına yakalanmamak için ‘şeker’ gibi tavsiyeler!

İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Acil Tıp Uzmanı Dr. Gürkan Alagöz, Özel Denizciler Gelişim Ortaokulu öğrenci, öğretmen ve velilerine yönelik, ‘Diyabet ve Temel Yaşam Desteği’ konusunda seminer verdi.

Düzenlenen seminerde, toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülen önemli bir hastalık olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Gürkan Alagöz, diyabette beslenmenin önemine dikkat çekerek, katılımcılara uyarılarda bulundu.

Özellikle kola gibi asitli içeceklerin, obezite ve diyabete davetiye çıkardığını ifade eden Alagöz, “Toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, yetişkinlerde daha sık görüldüğünden çocuklarda da görülebileceği pek akla gelmez. Fakat bilinmelidir ki şeker hastalığı, yaşamın her döneminde ortaya çıkar. Günümüzde çocukluk çağında obezite ve şeker hastalığının hızla artmasının en önemli nedeni, sağlıksız beslenmedir. Şekerli ve asitli içecekler, fastfood ürünleri, hazır gıdalar, diyabet ve obezite için risk faktörüdür. Sürekli susama hissi, çok su içme, sık idrara çıkma, kaşıntı, aşırı kilo kaybı ve şişmanlama, halsizlik şeker hastalığının başlıca belirtileridir. Bu şikâyetlerden şüphelenerek uzmana başvurulduğunda, kan şekeri yüksekliği saptanıp şeker hastalığını tanısı konulur. Çocukluk ve ergenlik döneminde şeker hastalığının önlenmesi; sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam tarzına bağlıdır”  açıklamalarında bulundu.

Düzenlenen seminer sonunda Özel Denizciler Gelişim Ortaokulu Okul Müdürü Mehmet Günay, Uzm. Dr. Gürkan Alagöz’e teşekkürlerini sunarak, plaket takdim etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"