Köklere kültürel yolculuk başladı!

Yayınlanma Zamanı : 11 Aralık 2018 Saat: 12:06

Köklere kültürel yolculuk başladı!

Türkiye’den İskenderun Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu ile Boğazkale Merkez Ortaokulu’nun ortak olduğu, Avrupa’dan 4 ülke okullarının da katılımıyla Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “Surfing Our Roots”, “Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesinin ilk toplantısı 1-5 Aralık 2018 tarihlerinde Litvanya’nın Raseinai şehrinde yapıldı.  Türkiye’nin yanısıra Hollanda, Litvanya, Portekiz ve Yunanistan’dan 13 öğretmen ve idarecinin katıldığı ilk buluşmada, öğrenciler hem kendi tarihlerini ve kültürlerini araştırıp katılımcı öğrencilere anlatma,  hem de diğer ülkelerin tarihlerini ve kültürlerini öğrenme fırsatı buldu.

Kültürel miras projesi 2 yıl sürecek

Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce öğretmeni Hanefi Zobar, projenin kültürel miras alanında hazırlanan Stratejik Okul Ortaklıkları kapsamında uygulandığı belirterek, “ Bu proje ile değişik ülkelerde, öğrencilerimizle birlikte kültürel çalışmalarda bulunacağız. Kendi değerlerimizi, kültürel mirasımız olan oyunlarımız, yemeklerimiz, fıkralarımız, bilmecelerimiz, tarihi yerlerimiz gibi güzelliklerimizi farklı ülkelerde bulunan öğrencilere ve öğretmenlere aktaracağız. Benzer şekilde biz de ortak ülkelerin kültürlerini öğreneceğiz. Projemiz 2018-2020 yılları arasında uygulanacak olup, 10 öğretmen ve 20 öğrencimiz projenin yurtdışı hareketliliklerinde yer alacak” dedi.

Litvanya’nın kültürel değerleri keşfedildi

Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu Müdürü Hüseyin Dönmez de Avrupa Birliği projesi ile ilk kez yurtdışına gittiğini belirterek, “Türkiye Ulusal Ajansı’na ve Avrupa Komisyonu’na çok teşekkür ediyorum. Bu projeler sayesinde, hem Avrupa Kültürünü daha yakından tanıyoruz hem de değişik projelerde işbirliği yapıyoruz. Okulda eğitimin kalitesini artırmak ve öğrenci motivasyonu yüksek tutmak için bu tür projeler çok faydalı oluyor. 5 gün boyunca Litvanya’nın kültürel değerlerini keşfettik. Ortak okulumuz Girkalnis Temel Okulu’nda değişik faaliyetlerde bulunduk. Girkalnis okul müdürü Ramunas BRUZAS’tan ve Raseiniai Belediye Başkanı Algirdas GRICIUS Litvanya eğitim sistemi hakkında bilgi aldık” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"