Hatay, EXPO Lansmanına hazırlanıyor

Yayınlanma Zamanı : 10 Aralık 2018 Saat: 14:12

Hatay, EXPO Lansmanına hazırlanıyor

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ‘Medeniyet Bahçesi’ temasıyla 2021 yılında gerçekleşecek olan EXPO çalışmalarını anlatmak üzere önümüzdeki günlerde bir lansman toplantısı düzenleneceğini söyledi. Türkiye’de ikinci kez Hatay’da düzenlenecek olan ve şehrin ekonomik kalkınmasına ciddi katkı sunacak olan EXPO fuarı ile ilgili tüm çağrılara rağmen Ankara’dan hiçbir destek görmediklerini anlatan Başkan Savaş, “Kendi işimizi, kentin sevdalılarıyla yapacağız” dedi.

EXPO ile birlikte gastronomi de de atağa geçmek için tüm çalışmaların hızla sürdüğünü söyleyen Başkan Savaş, “EXPO alanının hazırlıkları kontrollü bir şekilde ilerliyor. İlerleyen günlerde de gerçekleştireceğimiz lansmanda EXPO hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Bunun yanı sıra eski Antakya evinde başlattığımız Gastronomi evimizin yapımı sürüyor. EXPO alanımızda da Gastronomi Köyü alanımız olacak. EXPO konusunda tüm çalışmaları esnafımızla birlikte yürüteceğiz. Bu organizasyonun yapım aşamalarında Ankara’dan hiçbir destek görmedik. Biz kendi işimizi, kentin sevdalılarıyla yapacağız. Bir diğer projemizde dikey tarım. Dünya da 19 ülke bu projeyi aldı ve biri de Türkiye’dir. Türkiye’de de bu işi ilk olarak biz yapacağız. 375 bin Euro’luk bir proje olan dikey tarımda, balık gübresi ve su ile tarım yapılıyor. Bizlerde daha fazla verim alabileceğimiz bu tarım tekniğini kullanarak kentimize katkı sağlamak istiyoruz. Biz yerel de kalkınmaya inanan bir belediyecilik anlayışıyla işlerimiz yapıyoruz” dedi.

“HADO, EXPO için önemli”

Hatay’ı denizden dünyaya bağlayacak olan HADO projesini, engellemelere ve yıldırma çalışmalarına rağmen yapmak istediğini dile getiren Başkan Lütfü Savaş, “HADO seferlerimiz şimdiye kadar başlayabilirdi ama İskenderun Belediye Başkanı ve iktidarın buradaki temsilcileri ‘Proje olmasın, seçime kadar yaptırmayalım’ diye düşünerek sürekli engellediler. Bizler de proje hayata geçsin diye tüm yolları deniyoruz. Resmi prosedürleri yerine getiriyoruz. Projemiz olsun diye yaklaşık 6 aydır deniz otobüsümüz bekliyor. Vicdan azabı çekmesi gerekenler çeksin” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"