Bu bayramlaşma Hatay’ın ışığını dünyaya yaydı!

Yayınlanma Zamanı : 04 Aralık 2018 Saat: 9:29

Bu bayramlaşma Hatay’ın ışığını dünyaya yaydı!

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve il protokolü ile birlikte Hatay’da yaşayan Musevi vatandaşların Hanuka(Işık) Bayramı sevincine ortak oldu.

Antakya Kurtuluş Caddesi’nde bulunan havrada gerçekleşen kutlama ziyaretine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay MKÜ Rektörü Prof.Dr Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Vakıflar Bölge Müdür V. Mehmet Yıldıran, ALİYAD Vakfı Başkanı Nasrettin Eskiocak, Alevi Kanaat Önderi Adnan Fatihoğlu, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Ortodoks Cemaati Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Dimitri Dogum da katıldı.

“Bu topraklar çok kıymetli”

Vali Doğan, Musevilerin Hanuka Bayramı’nı kutlayarak, farklı inanç ve kültürlere mensup vatandaşların yüzyıllardır bu topraklarda barış, hoşgörü, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşadığını ve bundan sonrada böyle olması için herkesin üzerine düşen sorumluluğun farkında olduğunu dile getirdi.

Tüm dünyaya örnek bir bayram kutlaması yaşandığına dikkat çeken Vali Doğan, “Hatay kadim bir şehrimiz. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, farklı din, dil ve mezheplere sahip vatandaşların birlikte kardeşçe huzur içinde yaşadığı bir şehir. Bu topraklar bundan dolayı çok kıymetlidir. Bu topraklarda yaşayan her dinden ruhani liderlerin de burada bu bayramı kutlamaya gelmesi tüm dünyaya örnek olacak güzellikte bir davranıştır. Bu vesileyle tekrardan Hanuka Bayramını kutluyorum” dedi.

“Hatay, her rengi içinde barındırıyor”

Hatay’ın güzelliklerini yaşamak ve muhafaza etmek için herkese görev düştüğünü söyleyen HBB Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş, “Bütün Musevi vatandaşlarımızın Hanuka Bayramını kutluyorum. Hatay medeniyetler şehri ama aynı zamanda sevgi şehri. Hatay savaşın gölgesinde bir şehir ama birlik ve beraberliğinden ödün vermeyen her rengi içinde bulunduran bir şehir. Bu şehrin güzelliklerini yaşatmak için hepimiz birliğimizi ve beraberliğimizi gözümüz gibi muhafaza etmeliyiz ” dedi.

Bayram coşkusuna ortak olanlara teşekkür

Antakya Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu da Hanuka Bayramı’nın, inançları açısından önemini anlatarak, “Bize göre biz 2500 sene öncesinden beri bu topraklarda yaşıyoruz.  Farklı inanç ve mezheplerden kardeşlerimiz ile birlikte bayramlarımızı kutluyoruz. Bugün bizleri yalnız bırakmayan başta Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan olmak üzere, ilimiz protokolüne teşekkür ediyor, sevincimize ortak olmak üzere teşrif etmenizden dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum.” dedi

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"