Hatay nefes alsın diye ilk adım!

Yayınlanma Zamanı : 29 Kasım 2018 Saat: 16:46

Hatay nefes alsın diye ilk adım!

Hatay Kent Konseyi, Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile birlikte düzenlediği toplantıda, insan sağlığını olumsuz etkileyen hava kirliliği sorununu masaya yatırdı.

Hava kirliliği mevzuatının değerlendirilmesi, görev yetki ve sorumluluk dağılımlarının konuşulduğu toplantıda, Hatay’daki mevcut hava kirliliğinin önlenmesi için kurumlar arası işbirliği hususunda önemli kararlar alındı.

Toplantıda, hava kirliliğinin insan sağlığına olan olumsuz etkileri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, hava kirliliğinin üst solunum yolu enfeksiyonu, bronşit, zatürre ve akciğer kanseri gibi önemli hastalıkları da tetiklediğini belirtti.

Toplantı sonrası, Hatay Kent Konseyi ile HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından alınan kararlar şöyle açıklandı:

* Isınmadan kaynaklı hava kirliliği konularında halkı bilinçlendirmek adına Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan billboard ve broşür çalışmalarının yayınlanması,

* Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne göre denetim ve kontrol yapma yetkisi,

* Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olduğundan ilgili kurum ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin davet edildiği bir toplantı düzelmesi,

* Halka duyuru yapmak adına kamu spotu oluşturulmasına,

* Isınmadan ve sanayiden kaynaklı hava kirliliği eylem planlarının hazırlanmasına,

* Yakıtın kullanımını gerçekleştirecek kişilerin bilinçlendirilmesine, gerekli kişilere ateşleyici yeterlilik belgesi aldırılmasına,

* İlimizde mevcut hava kirliliğinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri ile ilgili halkın bilinçlendirilmesi amaçlı eğitim çalışmaları yapılmasına,

* Kent konseyi üyeleri ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı personellerinin ikinci bir toplantının ivedilikle gerçekleştirilmesine karar verildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"