Tedavi edilen carettalardan denize ilk adım

Yayınlanma Zamanı : 08 Kasım 2018 Saat: 14:28

Tedavi edilen carettalardan denize ilk adım

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKİYM) Müdürü Prof. Dr. Enes Altuğ, Samandağ sahilinde yaralı halde bulunan 4 deniz kaplumbağasını tedavilerinin ardından denizle buluşturdu.

Balıkçılara büyük iş düşüyor!

2010 yılından bu yana Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürlüğü ile faaliyetlerini sürdürdüklerini ve merkezde şimdiye kadar yaklaşık 100 deniz kaplumbağasının tedavisini gerçekleştirdiklerini ifade eden Altuğ, bölgede bulunan yaralı deniz kaplumbağalarında daha çok kafa travması ve yüzgeç kopmasıyla karşılaştıklarını ifade etti.

Ağlara veya misinalara dolanan canlıların büyük zararlar görebildiğine dikkati çeken Altuğ, özellikle balıkçılardan daha dikkatli ve bilinçli olmalarını istedi.

Carettalar yakın takipte

Altuğ, caretta caretta ve chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının neslinin tükenme tehlikesi altında olduğunu hatırlatarak, doğanın dengesinin korunmasının önemli olduğunun altını çizerek, “Merkezimizde dünyada en üst düzeyde yapılacak ameliyat, teşhis, tedavi olanaklarına ve uzman ekibe sahibiz. Gerekli konularda patoloji uzmanlarımız da hastalıkların teşhisi konusunda bize destek oluyorlar” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar da kurumlarının uzun yıllardır Samandağ kumsallarında deniz kaplumbağalarıyla ilgili hem koruma ve izleme hem de tedavilerinin yaptırılması süreçlerinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından 3’ü caretta caretta, 1’i chelonia mydas türü deniz kaplumbağası denize bırakıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"