Bereketli topraklar Başkan Savaş’ın elinden filizlenecek

Yayınlanma Zamanı : 08 Kasım 2018 Saat: 10:31

Bereketli topraklar Başkan Savaş’ın elinden filizlenecek

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yerli üretime ve çiftçiye destek olmak amacıyla Belen’de pekmez pişiren köylü kadınların ardından, Yayladağı’nda buğday eken çiftçilerin alın terine ortak oldu. Belen’de alın teri ve büyük bir emekle, pekmez yapan kadınlarla sohbet eden Başkan Savaş, büyük kazanlarda kaynayan pekmezi karıştırırken, Belen pekmezinin Hatay gastronomisi için önemine değindi.

Belen’deki temaslarının ardından, genetiği bozulmuş gıdalardan kurtulmak amacıyla başlattığı “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri” projesi kapsamında Yayladağı Leylekli Mahallesi’nde vatandaşlar ile bir araya gelerek buğday tohumlarını toprakla buluşturan Başkan Savaş’a HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı Mustafa Dönmez, HBB Muhtarlar Daire Başkanı Durmuş Yıldırım, Yenice Mahalle Muhtarı Ali Uğurlu, Leylekli Mahalle Muhtarı Muzaffer Yücedal da eşlik etti.

Yayladağı Halkı, 60 dönümü HBB’ye tahsis etti

Organik tohum yetiştirmek ve gelecek nesillerin daha sağlıklı beslenmesi amacıyla başlatılan projede Yayladağı Halkı’nın da 5 yıllığına 60 dönümü Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis ettiğini açıklayan yetkililer, proje ile yerli tohumların ekilerek ilerleyen zamanlarda da üretimi çoğaltmak adına mahalle sakinleri ile üretime katkı sağlayacaklarını belirtti.

“Genetiğiyle oynanmamış ürünler yetiştireceğiz”

Yerli üretime ve çiftçilere destek vermeye devam edeceğini söyleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay’ımıza özgü karakılçık, Ali Bayır ve kılçıksız buğdaylarımızın ekimlerini gerçekleştirdik. Hemşehrilerimiz buğdaylarımızı ekmemiz için arazilerini bizlere verdiler. Bizler de kendi doğal ürünlerimizi ekeceğiz. Genetiği ile oynanmamış besinler ile çocuklarımızı büyütmek istiyoruz. Bizler yerli üretime ve çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak örnek bir davranış sergiledik. Biz her şeyin doğalından yanayız. Sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için doğal besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Sağlıklı çocuklar yetiştirelim ki bu çocuklarımız da geleceklerine ışık tutsunlar. Zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı nesillerin yetişmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. Belediyecilik, sadece altyapı ve üstyapı yapmak değildir. Belediyecilik şehrin ekonomisine, eğitimine, sağlığına, tarımına katkı sağlamak ve her yaştan insanların ihtiyaçları ile ilgilenmektir” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"