Bu fuar bereketli topraklar için

Yayınlanma Zamanı : 01 Kasım 2018 Saat: 17:08

Bu fuar bereketli topraklar için

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların destekleri ile hazırlanan Hatay 3. Tarım Fuarı törenle açıldı.

Elka Fuarcılık Limited Şirketi tarafından gerçekleştirilen fuara Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulkadir Teksöz, dernekler ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında Hatay’ın tarihi ve kültürel güzelliklerini tanıtmak ve bölge ekonomisine olumlu katkılarda bulunmak amacıyla açılışı gerçekleştirilen ‘3.Tarım Fuarı’nda, birçok önemli firma stant kurdu.

“Bu toprak birçok canlının hayat kaynağıdır”

Hatay’da toprakların yüzde 50’sinin tarım arazisi olduğunu ve sektörde çalışanların nüfusun yüzde 30’unu oluşturduğunu dikkat çeken Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, “Geçmişte olduğu, şimdi de tam bir tarım ülkesi olan Türkiye’de, tarım bir yandan halkın gıda ihtiyacını karşılamakta, bir yandan da endüstriyel ürünlerle sanayiye hammadde sağlamaktadır. Tarım, ayrıca hayvancılığa doğrudan etkisi ve ihracatta ki payı ile önemli bir girdi sağlayarak, ülke ekonomisine sağlayan bir sektör haline gelmiştir” dedi.


Hatay’ın iklimi, ulaşımı ve nakliye avantajları, su kaynakları ve verimli tarım arazileriyle potansiyeli yüksek bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Tetikoğlu, “Bu potansiyeli daha da yukarılara çekmek, daha bilinir kılmak, adını 2 yıldır başarıyla gerçekleştirilen bu tarım fuarı, geçen yıl yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 200’e yakın firma ve temsilcilik katılmış, 50 bin ziyaretçi ağırlamıştır. Hatay Tarım Fuarı bu yılda bölge çiftçisine tarım sektöründe ki son gelişmelerden haberdar edecek, yeni iş fırsatları yakalayabilme olanakları sağlayacak” diye konuştu.
Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ise Hatay’ın yaş sebze meyve ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdiğini belirterek, “Hatay, gelişen ekonomisiyle farkındalık oluşturmaya başlamıştır. Bu toprak birçok canlının hayat kaynağı ve anavatanıdır. Geçmişten alınan bu miras tarımı ilimiz için ekonomik ve sosyal bakımdan en önemli sektörlerden birisi yapmaktadır. Birçok medeniyetin oluşumu ve hayatiyetini devam ettirmesinin temelinde de bu olgu vardır. İlimiz narenciyenin, pamuğun ve zeytinin cenneti olması yanı sıra konum itibari ile ticaretin buluşma noktasıdır” dedi.

12 bin metrekarede açılan fuarda; traktörler, tarımsal mekanizasyonlar, tarımsal alet ekipman ve teknolojiler, gübre, tohum, fidan çeşitleri, tarımsal gıdalar ve ürünler sergilenirken ayrıca danışmanlık firmaları ve finans sektörü başta olmak üzere tarım ile ilgili her konuda ürün ve hizmetler de misafirlere sergilendi.

3.Hatay Tarım Fuarı,  Hatay Fuar Alanı’nda 1-4 Kasım tarihlerinde 09.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"