İzmir’den dönen angus gemisi rotasını İskenderun’a çevirdi

Yayınlanma Zamanı : 19 Ekim 2018 Saat: 15:26

İzmir’den dönen angus gemisi rotasını İskenderun’a çevirdi

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir’e yurt dışından getirilen ve 5 bin 391 büyükbaş hayvan taşıyan ‘Julia AK’ isimli 106 metre uzunluğundaki geminin, yaklaşık iki hafta süren bekleyişin ardından, hayvanları indirmeden İskenderun Limanı’na doğru yol aldığını iddia etti.

İzmir Limanı’na alınmayan bu hayvanların, İskenderun Limanı’na indirilip indirilmeyeceği ve hangi gerekçe ile kabul edileceği hakkında konunun takipçisi olduğunu söyleyen Polat, yetkililerden konuyla ilgili açıklama beklediğini dile getirdi.

İskenderun gemiyi kabul edecek mi?

Geminin Brezilya’dan yola çıktığını ve Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Güney Amerika ülkelerinden ithal edilen 5 bin 391 büyükbaş hayvan taşıdığını söyleyen Polat, “Bize ulaşan bilgilere göre, geçen süre içinde gemideki 15 hayvanın hastalıktan öldüğü, bu nedenle geminin limanda tutulduğu belirtilmiştir. Aradan geçen 16 günün ardından İzmir Limanı’ndan ayrılan bu gemi, edindiğimiz son bilgilere göre; veterinerlik sağlık denetimi yapılmadan gümrükten çıkmış olup, sağlık kontrolleri yolculuk sırasında gerçekleştirilmiştir. Bu sebeplerle, mevzuat gereği uygulanması gereken prosedürlerin uygulanmadığı bu geminin, geldiği yere geri gönderilmesi gerekmektedir. İzmir Limanı önlerinde bekledikten sonra, hakkında daha önce de kamuoyuna açıklama yaptığımız bu geminin, rotasını bu kez İskenderun Limanı’na çevirdiği belirtilmektedir. Bu durum, söz konusu geminin içindeki hayvanların ısrarla Türkiye’ye bırakılmak istendiği gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır. İzmir Limanı’ndan ayrılan geminin içindeki hayvanları ‘İzmir’e sokmayız’ demiştim ki, keza yaptığım açıklamalar ve duyarlı kamuoyunun baskısı sonucu sokmadık. Daha önceki açıklamalarımda bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğimi belirtmiştim. Şimdi soruyorum; İzmir Limanı’ndan alınmayan bu hayvanlar, İskenderun Limanı’na hangi gerekçe ile kabul edilecektir? Yetkililerden bir an önce gemi ve içindeki hayvanlarla ilgili açıklama bekliyoruz” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"