DOĞAKA’dan proje üstüne proje

Yayınlanma Zamanı : 02 Ekim 2018 Saat: 17:07

DOĞAKA’dan proje üstüne proje

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı(DOĞAKA) 85’nci Yönetim Kurulu Toplantısı, Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığında toplandı.

Osmaniye Valiliği’nde düzenlenen toplantıya aynı zamanda DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı olan Vali Erdal Ata’nın yanı sıra, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ile ilgili ajans personeli katıldı.

Hedefte 85 proje var

Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Ata, ajans tarafından desteklenen projeler hakkında bilgiler verirken, “2018 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı’nda 44 asil ve 2 yedek proje, 2018 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’nda 18 asil ve 1 yedek proje, 2018 Yılı Seracılığın Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nda ise 20 asil proje olmak üzere toplam 82 proje asil listede, 3 proje ise yedek listede yer alarak başarılı bulunmuştur. İmzalanan projelerin uygulama süreçleri başlatılmıştır. Bunun yanı sıra Güdümlü Proje Desteği ve 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında başvuruların alınmasına devam edilmektedir. Güdümlü Proje Desteği kapsamında; Hatay Mesleki Eğitim Merkezi, Hatay İpek Tasarım Merkezi, Kahramanmaraş Dondurma Ür-Ge ve Koordinasyon Merkezi ve Çağlayancerit Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi projelerinde başvuru ve değerlendirme çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Kahramanmaraş Metal Mutfak Eşyası Test Analiz ve Ar-ge Merkezi için projelendirme çalışmaları başlatılmıştır. Kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik eğitim, danışmanlık ve geçici uzman görevlendirme olanağının sunulduğu Teknik Destek Programı’nda ise başvurular yıl boyunca alınmaktadır. Bu destek programlarına ilave olarak bölgemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında önem arz eden projelerin fizibilite çalışmalarına yönelik olarak Fizibilite Desteği Programı’nın hazırlıkları tamamlanmıştır. Bugün yapacağımız toplantıda, programa ilişkin esasların uygun görülmesi halinde, Fizibilite Desteği Programı kısa bir süre içerisinde ilan edilecektir. Ayrıca 2019 yılında uygulanması planlanan yeni destek programları ile ilgili hazırlıklar da devam etmektedir. Yine bugün yapılacak değerlendirmelerin ardından, yeni destek programı tasarımları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulacak ve kabul edilmesi halinde ilan edilecektir” dedi.

Girişimcilik eğitimlerinde sırada Osmaniye var

DOĞAKA’nın bölgedeki sektörlerin ve firmaların tanıtımına yönelik çalıştay, konferans ve fuar desteği gibi organizasyon desteği de sağladığını anımsatan Vali Ata, “Ajansımız, bu kapsamda 05-08 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı’na firmalarımızın katılımını sağlamıştır. Fuar katılımları, 03-06 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı ve 21-25 Ekim 2018 tarihleri arasında Paris’te yapılacak olan ŞİAL Paris Uluslararası Gıda Fuarı ile devam edecektir. Diğer taraftan bölgemizdeki girişimcilik kültürünün geliştirilmesi amacıyla her yıl düzenlenen Girişimcilik Eğitimlerine bu yıl da devam edilmektedir. Daha önce Hatay’da toplam 234 kişinin katılımı ile tamamlanan eğitimler, Kahramanmaraş ilinde de 370 kişinin katılımı ile sona ermiştir. Girişimcilik Eğitimlerinin Osmaniye ilinde de yapılması için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır” dedi

Açılış konuşmasının ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"