Ahiliğin zenginliğini yansıtan ziyaret

Yayınlanma Zamanı : 19 Eylül 2018 Saat: 14:03

Ahiliğin zenginliğini yansıtan ziyaret

17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında kutlanacak olan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz başkanlığındaki esnaf temsilcilerinden oluşan heyet Hatay Valisi Erdal Ata’yı ziyaret etti.

Valilik Tayfur Sökmen Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ziyarette, tüm esnaf ve sanatkârlarımız adına Vali Ata’ya bir esnafımız tarafından çiçek takdim edildi.

Ahiliğin 7 ilkesini anımsattı

Milli kültürümüzün uygarlık tarihine armağan ettiği değerlerden biri olan ahiliğin temellerinin 13. yüzyılda Anadolu’da atıldığını belirten Vali Ata,  ‘Ahilik, gerek Selçuklularda gerek Osmanlıda ve Balkanlarda bugünkü anlamıyla meslek kuruluşu olarak kurulmuş ve o günlerden bu günlere kadarda mesleki kuralları ve dayanışmayı sağlaması konusunda eğitici bir sivil toplum örgütü olarak kabul edilmiştir. O yıllara bakıldığında bunun yazılı bir kuralı yokmuş ama gelenekselleşmiş ve yerleşmiş 7 ilkesi var; elini açık tut, sofranı açık tut, ağzını kapalı tut, gözlerini bağlı tut, eline sahip ol, diline sahip ol gibi ilkeleri o günden bugüne kadar meslek grupları arasında yerleştirmeye çalışan bir kuruluş” dedi.
Vali Ata, Anadolu’da yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan Ahilik geleneğini yaşatmak adına kutlanan bu haftanın, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere, ülkemizin kalkınmasına katkı sunmasını temenni ederek, Ahilik Haftası kutlama programı hakkında bilgiler aldı.
Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz ise kabulünden dolayı Vali Ata’ya teşekkür ederek, günün anısına Vali Ata’ya bir hediye takdim etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"