Okulun ilk gününde Vali Ata ayrıcalığı

Yayınlanma Zamanı : 17 Eylül 2018 Saat: 15:04

Okulun ilk gününde Vali Ata ayrıcalığı

Hatay Valisi Erdal Ata, Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu’nda düzenlenen yeni eğitim – öğretim yılı açılış programına katıldı. 2018-2019 eğitim-öğretim yılının temsili açılış zilini çalan Vali Ata, minik öğrencilerle sırada oturarak, hem öğrencilik anılarını tazeledi, hem de minik öğrencilere önemli tavsiyeler verdi.

Programa Vali Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, son sınıf öğrencilerinden bir grup öğrenci tarafından, okula bu yıl başlayan 1. sınıf öğrencilerine sembolik olarak ‘hoş geldiniz çiçeği’ verildi. Okulun 3. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci grubu ise “Ay Yıldızlı Bayrağım” gösterisini sundu.

“Söz, sınıflardaki öğretmenlerde”

Öğrencilerin İlköğretim Haftası konulu duygu ve düşüncelerini paylaştıkları konuşmalarının ardından, mikrofona gelen İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, bugün Hatay’da 400.000 öğrenci ve 22 bin öğretmenin yeni eğitim-öğretim yılına başladığını belirterek, “Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir. Sayın Valimizin başkanlığında ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum’’ dedi.

“Velilerin emanetleri emin ellerde”

Milli Eğitim Bakanlığı’nı temsilen kürsüye gelen Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı ise, öğretmenlere büyük görevler düştüğüne vurgu yaparak, “Eğitim camiamız yaklaşık 1 milyon öğretmen ve 18 milyon öğrenci ile birçok ülkenin nüfusundan daha büyüktür. Bu bizim için büyük bir sorumluluktur. Çocuklarımız önce Yaradan’ın bize emaneti, ailelerin bize emaneti, milletimizin bize emanetidir. Öğretmenlik bu emanete hakkıyla sahip çıkabilmek ve onlara bu yolda rehberlik edebilmektir. Bize emanet olan çocuklarımızın yeni eğitim ve öğretim yıllarının hayırlı olmasını diliyorum. Öğretmenlerimize de yeni emanetlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Velilerimiz emanetlerinizin emin ellerde olduğunuzu biliniz” dedi.

“Hatay’da derslik başına 29 öğrenci düşüyor”

2018-2019 eğitim-öğretim yılının Hatay’daki ve ülkedeki tüm çocuklar için başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni eden Hatay Valisi Erdal Ata da, “Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür. Eğitim de bu kalkınmanın lokomotifi gibidir. Gelecekte bilimde, teknikte daha ileri gitmek, sağlıkta, ulaşımda daha kaliteli bir hizmet almak, sanatta, sporda dünya çapında değerler ortaya koymak istiyorsak; bugün geleceğimizi şekillendirecek o insanları iyi yetiştirmeliyiz. Bir ülkenin ancak eğitim yolu ile kalkınabileceğini, eğitimin toplumların geleceğinin güvencesi olduğunu çok iyi bilen Büyük Önder Atatürk daha o yıllarda bu gerçeği, kurtuluş savaşının ardından söylediği şu sözlerle ifade etmiştir: “En Mühim Ve Feyizli İşlerimiz Milli Eğitim İşleridir. Milli Eğitimde Mutlaka Muzaffer Olmak Lazımdır. Bir Milletin Hakiki Kurtuluşu Ancak Bu Suretle Olur.” Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolumuzu aydınlatan örnekliğiyle, milli eğitimde başarılı olabilmek için son yıllarda genel bütçeden en fazla pay eğitime ayrılarak eğitim yatırımlarına hız verilmiş, eğitim alanında büyük başarılar sağlanmıştır. Türkiye genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.  Bu kapsamda 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır. Devletimiz çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim almaları için tüm imkânları seferber etmesine rağmen, özellikle göç alan illerimizde ve şehir merkezlerinde hâlâ okul ve derslik ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Eğitimin kalitesini belirleyen faktörlerden biri de şüphesiz ki sınıf mevcutlarıdır. Bugün derslik başına düşen öğrenci sayısında Türkiye ortalaması 26 iken ilimizde bu sayı 29.5’tir. Devam eden yatırımların tamamlanmasıyla da bu sayının 27’ye düşmesi öngörülmektedir. Ayrıca yine bu konuyla ilgili olarak 226 okulumuzda da ikili eğitim yapılmaktadır. Hedefimiz tüm okullarımızın fiziki şartlarını ve sınıf mevcutlarını iyileştirmektir. Bu vesileyle buradan hayırseverlerimizin de eğitim yatırımlarına katkıda bulunmalarını beklediğimizi bir kere daha belirtmek istiyorum” dedi.

“İdareci, öğretmen ve veli diyalogu başarıyı arttırır”

Öğretmen, öğrenci ve velilere de seslenen Vali Ata, “Değerli öğretmenler; geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımızı, gençlerimizi sizlere emanet ediyoruz. Onları hayata sizler hazırlayacaksınız. Bir anlamda geleceğimiz sizin ellerinizde şekillenmektedir. Sizlerden beklentimiz, öğrencilerinizi severek onları vatanını, milletini seven, dürüst, çağdaş, insan haklarına saygılı, kültürlü, milli ve manevi değerlere bağlı, ülkesi ve milletine faydalı birer fert olarak yetiştirmenizdir. Eğer sizler görevinizi tam olarak yapar, çocuklarımızı iyi yetiştirirseniz, atamızın emaneti olan Türkiye cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacak, devletimiz güçlü, milletimiz ise daha müreffeh ve mutlu olacaktır. Sevgili öğrenciler, bugün, yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın büyük heyecanını; okulunuza, öğretmenlerinize, arkadaşlarınıza kavuşmanın, okula başlamanın sevincini yaşıyorsunuz. Bilmenizi isterim ki tüm çabamız, sizlerin iyi bir eğitim öğretim dönemi geçirmenizi sağlamak ve sizlere iyi bir gelecek hazırlamak içindir. Sizlere tavsiyem, derslerinize sınıf geçmek için değil, öğrenmek için planlı ve düzenli bir şekilde çalışmanız ve bol bol kitap okumanızdır.  Öğretmenlerinizi, anne ve babalarınızı, büyüklerinizi dinleyin. Ailelerinizin, devletimizin, öğretmenlerinizin beklentilerini boşa çıkarmayacak şekilde çalışarak başarılı olun ve yararlı birer fert olarak toplumdaki yerinizi alın. Bu konuda sizlere inanıyor, güveniyoruz. Değerli Veliler, eğitim ve öğretimin önemli bir parçası da sizlersiniz. Her çocuk farklı ve özeldir. Bu sebeple öğretim yılının daha başındayken çocuklarımızı daha çok kendi hırslarımız ve kişisel hayallerimiz doğrultusunda gelişen bir yarışa sokmamamız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çocuklarınızın ilk öğretmenleri olarak sizler, bundan sonra eğitim öğretim konusunda uzman olan öğretmenlerimize güvenmeli ve onların talepleri doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimine destek olmalısınız. İdareci, öğretmen ve veli diyalogunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkın da bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"