CHP’den ‘Karma eğitim engellenemez’ çıkışı

Yayınlanma Zamanı : 14 Eylül 2018 Saat: 14:44

CHP’den ‘Karma eğitim engellenemez’ çıkışı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun Gençlik Kolları Yönetimi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlanan yönetmelikle, ‘Çok programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde karma eğitimin kaldırılmasına sert tepki gösterdi.  Yönetmeliğin eski haline getirilmesi talebiyle Havuzlu Çarşı’da imza kampanyası başlatan  CHP’li gençlere, CHP İskenderun İlçe Teşkilatı da destek verdi.

CHP İskenderun İlçe Gençlik Kolları adına açıklama yapan Başkan Hurşit Mursaloğlu, 10 Eylül’de yayınlanan MEB Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair’ kanun ile ‘Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki Ve Teknik Eğitim Merkezi Ve Mesleki Eğitim Merkezinde Karma Eğitim Yapılır’ şeklindeki fıkranın kaldırılmasının kabul edilemez olduğunu belirtirken,  karma eğitimin ihlaline ve tüm okulların imam hatipleştirilmesi amacına geçit vermeyeceklerini dile getirdi.

“Karma eğitimin ihlaline geçit vermeyeceğiz”

Temel önceliğin, tüm öğrencilerin istedikleri okul türünde ve okulda eğitim almasını sağlamak olması gerektiğine dikkat çeken Mursaloğlu, “1739 sayılı yasanın 15. Maddesi “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne imkan ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir” şeklindedir. Yasa açıkça, Karma eğitimin temel olduğunu vurgulamakta, ancak ikinci bölümde ifade edilen tür, imkan ve zorluklar bölümü ile çok sayıda Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip lisesinin sadece kız öğrenciler için açılmaktadır. Söz konusu yönetmelikte MEB hangi okul türlerinin, hangi imkân ve zorluklara göre sadece kız veya erkek öğrencilere ayrılabileceğine dair bir düzenleme yapmayarak karma eğitim dışı uygulamaların önünü açmaktadır. Herhangi bir düzenleme yapılmamış olması istenen her okulun karma eğitim dışına çıkarılmasına olanak sağlamaktadır. Yapılan değişiklikle, bu okullarda ‘görülen lüzum’ üzerine sadece kız veya sadece erkekler için ayrılabilecektir. Söz konusu bu değişikliğin yerelde pek çok fiili uygulamaya da dayanak oluşturacağı açıktır. Siyasi iktidar velilere ve öğrencilere imam hatip okullarını işaret etmekte, öğrencilerin bu okullara gitmelerini istemektedir. Ancak yapılan bu çağrı genel olarak kabul görmemekte, yapılan tüm yönlendirme, özendirme ve kimi zaman örtülü zorlamalara rağmen öğrenciler tercihlerini bilimden, sanattan ve spordan yana kullanmaktadır. Öğrencilerin tercihleri ortada olmasına rağmen, fen, sosyal bilimler, Anadolu, güzel sanatlar ve spor liselerinin açılmasını ve kontenjanlarını sürekli daraltılmaktadır. Oysa yapılması gereken öğrencilerin ilgi, istek, tercih ve gereksinimleri ile uyumlu bir okullaşma politikasını yaşama geçirmek olmalıdır. Tüm olanaklara ve mevzuat düzenlemesine rağmen boş kalan imam hatipleri ne şekilde dolduracağını bilemeyen Bakanlığın yeni bir adımı olarak gördüğümüz bu hamlenin de sonuç üretmeyeceği açıktır. Laik, bilimsel, eşit, parasız, çağdaş ve karma eğitim koşullarında tüm öğrenciler eğitim hakkını hiçbir engel olmadan kullanabilmelidir. Karma eğitim ile ilgili tartışmalar pedagojik ve bilimsel temellerde değil, siyasal referanslarla tartışılmakta ve bunun olumsuz sonuçlarına da öğrencilerimiz katlanmak durumunda kalmaktadır. Temel önceliğimiz tüm öğrencilerin istedikleri okul türünde ve okulda eğitim almasını sağlamak olmalıdır. Atatürk devrimlerinin ve Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerine dayalı Milli Eğitimin yok edilmeye çalışıldığı bu karanlık sürece seyirci kalmayacağız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"