Büyükşehirden, dönüşümde kararlılık mesajı

Yayınlanma Zamanı : 12 Eylül 2018 Saat: 16:40

Büyükşehirden, dönüşümde kararlılık mesajı

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya-Harbiye arası yolcu taşımacılığı yapan 27 dolmuş şoförü ve ailelerinin dün Hatay Valiliği önünde HBB Toplu Taşıma Rehabilitasyon Çalışmalarını protesto etmek amacıyla yaptığı oturma ve yol kapatma eylemine istinaden açıklama yaptı.

Dolmuş şoförlerinin Milletvekili Serkan Topal, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, BŞB Ulaştırma Daire Başkanı İkbal Polat ve Harbiye Şoför Esnafı Temsilcisi Ali Oduncu’yu hedef gösteren mağduriyet açıklamalarıyla bölgede kaos ortamı yaratıldığını vurgu yapılan açıklama şöyle: “İdaremiz, Toplu Taşıma Rehabilitasyon Çalışmaları kapsamında Dönüşüm Projeleri hazırlamakta ve UKOME Kararları alarak projeleri uygulamaya geçirmektedir. Dönüşüm sürecinin ilk olarak başladığı Harbiye Bölgesinde toplu taşıma faaliyeti gösteren ve HBB’nin projesine karşı olan esnaf tarafından, İdarenin yapmış olduğu çalışmalar ve UKOME Kararları ile ilgili birçok dava açılmış olup; Hatay İdare ve Gaziantep Bölge İdare Mahkemesinin konu ile ilgili yürütmeyi durdurma istemine red kararlarına karşın yalan ve asılsız beyanlarına devam ederek proje baltalanmaya çalışılmaktadır. Harbiye Bölgesindeki esnaf sabah 7:00’dan akşam 22:00’e kadar 358 araç ile gün içerisinde toplam 662 sefer yaparak toplu taşıma faaliyeti gösterir iken dönüşüm süreci sonrasında sabah 7:00’dan akşam 24:00’a kadar yeni eklenen 2 güzergah (Hastane ve Yeni Harbiye Hattı) da dahil olmak üzere 67 araç ile günde toplam 300 sefer yaparak mevcut yolculuğu taşımaları planlanmış; bu sayede trafik yoğunluğunun azaltılarak güzergahların merkezi noktalara yönlendirilmesi sağlanmış bununla beraber kaliteli ve kurumsal bir toplu taşıma sistemi oluşturulması, şoförler arasında var olan rekabet ortamının, mevcut yolcu kavgalarının önüne geçilmesi öngörülmüştür. Tur sayılarının dönüşüm öncesi mevcut güzergahlarda %65 oranında azaltılmasının sonucu olarak da bire bir araç değişimi yapan araçlarında da aynı oranda sefer sayılarının düşürülmesi kaçınılmaz olmuştur. Oluşturulan Proje ile ilgili herhangi bir sıkıntı yok iken projeye katılım göstermeyen bir takım kooperatif üyeleri manipülasyonlarla süreci baltalamaktadır. Dönüşüm projesi kapsamında belirtilen uygulamalar projesi tamamlanan, projesi üzerinde çalışması devam eden her bölge için aynı kural ve kaideler çerçevesinde hazırlanmaktadır. Uygulamalarımız il genelinde tüm kooperatifler tüm bölgeler için aynı şartlarda gerçekleştirilecek olup; başta vatandaşlarımıza kaliteli, ekonomik, düzenli, modern ve konforlu toplu taşıma hizmeti verilmesi aynı zamanda toplu taşıma esnafımızın en fazla verim ve en az maliyetle bu işi yapması hedeflenmektedir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"