Bugün son gün!!!

Yayınlanma Zamanı : 27 Ağustos 2018 Saat: 9:00

Bugün son gün!!!

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, 7143 Sayılı vergi ve diğer alacakların yapılandırılmasında kanuni sürenin bugün(27 Ağustos) sona ereceğini hatırlattı. Vergi barışı olarak değerlendirilen bu fırsattan 31 Mart 2018 ve öncesi döneme ait vergi borcu, trafik, otoyol ve köprülerden ihlalli geçiş, askerlik, seçim, nüfus gibi cezalar ve öğrenim kredisi borcu olan herkesin mutlaka faydalanması gerektiğini söyleyen Erol, vatandaşların birikmiş borçlarına büyük ödeme kolaylığının yanı sıra birçok fırsat sunulduğunu dile getirdi.

Bugün mesai bitimine kadar başvuru yapmayanların yapılandırma hakkından yararlanamayacağını belirten Nazmi Erol, “7143 Sayılı Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılması fırsatı buğun mesai saati bitiminde sona eriyor. Bütün vatandaşlarımızın bu kanundan faydalanması için ben ve arkadaşlarım canla başla gece gündüz demeden çalıştık. Kanunun vermiş olduğu bu tarihi fırsat için vatandaşlarımızı vergi dairelerine bekliyoruz” dedi.

Peşin ödemede yüzde 25 indirim

Özellikle vergi borcu olan vatandaşlara, başvuru süresinin uzatılmasıyla ikinci bir şans tanındığını ve fırsatın 27 Ağustos 2018 tarihinde mesai saati bitiminde sona ereceğini belirten Nazmi Erol, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Başvurular bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Unutmamamız gereken bir husus matrah artırımından kaynaklanan ödemeler peşin veya 6 taksitte yapılabilecek.

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

Yapılandırmada birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise Yİ-ÜFE uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda ikinci taksitin ödeme süresinde, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim uygulanacak. Peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.”

7143 SAYILI KANUN NELER GETİRİYOR

* Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak,

* Borçlar taksitler halinde ödenebilecek,

* Vergi ihtilafları sonlandırılacak,

* Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek,

* Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak,

* Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek

* İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek,

* Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak,

* 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"