Belen’de incir tadında festival

Yayınlanma Zamanı : 12 Ağustos 2018 Saat: 12:47

Belen’de incir tadında festival

Belen’de yetiştirilen ve tarım ürünleri arasında ekonomik değeri hayli yüksek olan incirin tanıtımını sağlamak amacıyla Belen Belediyesi tarafından bu yıl 3’ncüsü  düzenlenen İncir Festivali’nde halk ozanları ve şairler sazlarıyla sözleriyle Belenlileri coşturdu.


Belen Atatürk Parkı’nda gerçekleşen festivale Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, 22. Dönem AK Parti Hatay Milletvekili Mehmet Soydan, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Gökhan Çevik, İlçe Emniyet Amiri Mehmet Karcı, siyasi parti temsilcileri, STK’ların yanı sıra vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festival okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.
Belen’deki incir üreticileri, yıl boyunca büyük emek vererek yetiştirdikleri incir meyvelerini, festivalde katılımcıların ve seçici kurul üyelerinin beğenisine sundu.
İncir’in tüm dinlerde kutsal bir meyve ve cennet meyvesi olduğunu belirten Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, incirin tarih boyunca bereket ve bolluğun sembolü olduğunu söyledi.


Belen’in tarımsal ürünleriyle marka bir şehir olma yolunda hızlı ilerlediğini ifade eden Başkan Vurucu, “Narıyla, hurmasıyla, alıçıyla, üzümüyle, üzüm pekmeziyle, nar ekşisiyle, belbeniyle, Belen’in ünlü ceviz sucuğu ürünleriyle üreticilerimizin ülkemizin katma değerine vermiş olduğu destekten dolayı inşallah önümüzdeki süreçlerde bu tür etkinlikler yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


Türkiye’nin ekonomisine darbe vurmak isteyen hainlerin yine iş başında olduğunu vurgulayan Başkan Vurucu, “Dolarla, euroyla, faizle oynayarak, ülkemize bela üstüne bela, çıkartmak istiyorlar. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan, birbirimizi kucaklayarak, kardeşçe yaşayarak, bu badireyi inşallah el birliğiyle, birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağımıza inancımız tamdır” dedi.


Festivalde çocukları için palyaçolar, sihirbaz gösterisi, çocuklarla çeşitli etkinlik ve oyunlar oynandı.
İlçede üretimi yapılan birbirinden farklı türdeki incirler sergilenerek seçici kurul ve komitenin beğenisine sunulurken, vatandaşlara incir ikramı yapıldı. Coşkulu geçen festivalde bölgenin halk ozanları ve şairleri sazlarıyla, sözleriyle şiirleri ve türkülerini seslendirdi.


Adına şiirlerin yazıldığı, türkülerin söylendiği, ‘Belen İnciri’nin tanıtımına katkı sağlayarak, bölgede en çok yetişen incirin üretim kalitesini artırmak için düzenlenen, ‘İncir Festivali’ gece geç saatlere kadar sürdü.


Seçici kurul tarafından belirlenen yarışma sonunda, en iyi incir üretimi ödülleri Kıcı Mahallesi’ndeki üreticilere verildi. En iyi incir üreticiliği ödülü birinciliğini Mehmet Savaşçı, ikinciliği Yahya Yılmaz ve üçüncülüğü ise Mehmet Yılmaz aldı. Tam, yarım ve çeyrek altın ödüllerinin dağıtıldığı gecede şair ve ozanlara da plaketleri takdim edildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"