En İyi Fuar Tanıtımı’nı DOĞAKA yapar!

Yayınlanma Zamanı : 26 Temmuz 2018 Saat: 12:56

En İyi Fuar Tanıtımı’nı DOĞAKA yapar!

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 84. Yönetim Kurulu Toplantısı, DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini teslim alan Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığında toplandı.

Kahramanmaraş Valiliği’nde düzenlenen toplantıya Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanısıra, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ile ilgili Ajans personeli katıldı.

Talep edilen destek, bütçenin 3 katı

DOĞAKA’nın üç ayrı destek programına Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’den toplam 245 proje başvurusu yapıldığını söyleyen Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Ata, “Ajansımızın Yönetim Kurulu’nda temsil edilen Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’nda geçtiğimiz günlerde yapılan silahlı saldırıyı kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Hasan Ersoy’a Allah’tan rahmet, yaralanan Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy’a acil şifalar diliyoruz. Ajansımız, 2018 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bilindiği üzere 15 Ocak 2018 tarihinde ilan edilen 2018 Yılı Mali Destek Programları ile ilgili başvuru süreci 13 Nisan 2018 tarihinde sona ermişti. Bu kapsamda, KOBİ’lerin yararlanabildiği Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı’na Hatay’dan 81, Kahramanmaraş’tan 71 ve Osmaniye’den de 28 olmak üzere toplam 180 adet başvuru alınmıştır. Programın toplam bütçesi 15 Milyon TL olmasına karşılık, alınan proje başvurularındaki toplam talep miktarı 62 Milyon TL’dir. Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının yararlanabildiği Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına Hatay’dan 20, Kahramanmaraş’tan 18 ve Osmaniye’den 7 olmak üzere toplam 45 adet başvuru alınmıştır. Programın toplam bütçesi 10 Milyon TL olup, alınan projeler karşılığında talep edilen destek miktarı 28 Milyon 600 Bin TL’dir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı kişiler ile işletmelerin başvuru yapabildiği Seracılığın Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na ise Hatay’dan 14, Kahramanmaraş’tan 4 ve Osmaniye’den de 2 olmak üzere toplam 20 adet başvuru alınmıştır. İlan edilen 5 Milyon TL bütçeye karşılık, 5 Milyon 960 Bin TL destek talebi alınmıştır. Buna göre, üç destek programına Hatay’dan 115, Kahramanmaraş’tan 93 ve Osmaniye’den de 37 adet proje başvurusu alınmıştır. İlan edilen toplam destek miktarı 30 Milyon TL, alınan proje başvurularında talep edilen destek miktarı ise 96 Milyon 673 Bin TL’dir. Alınan başvurular ile ilgili olarak 16 Nisan 2018 tarihi itibarıyla başlatılan değerlendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Ön İnceleme, Bağımsız Değerlendirme, Değerlendirme Komitesi ve Ön İzleme aşamalarından oluşan değerlendirme çalışmalarının Yönetim Kurulu tarafından uygun görülmesi halinde başarılı projeler kamuoyuna açıklanacaktır” dedi.

DOĞAKA’ya ödül

Güdümlü Proje Desteği ve 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında başvuruların alınmasına devam edildiğini de söyleyen Vali Ata, “Güdümlü Proje Desteği kapsamında; Hatay Mesleki Eğitim Merkezi, Hatay İpek Tasarım Merkezi, Kahramanmaraş Dondurma Ür-Ge ve Koordinasyon Merkezi ve Çağlayancerit Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi projelerinde başvuru ve değerlendirme çalışmaları devam etmektedir.  Kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik eğitim, danışmanlık ve geçici uzman görevlendirme olanağının sunulduğu Teknik Destek Programı’nda ise başvurular yıl boyunca alınmaktadır. Bölgemizdeki sektörlerin ve firmaların tanıtımına yönelik çalıştay, konferans ve fuar desteği gibi organizasyon desteği sağlayan Ajansımız, bu kapsamda 9-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında İzmir’de yapılan Olivtech 2018 Zeytin ve Zeytinyağı Fuarı’na firmalarımızın katılımını sağlamıştır. Bölgemizdeki firmaların ulusal ve uluslararası pazarlarda yer alması amacıyla fuar organizasyonlarına özel önem veren Ajansımız, bu alanda bir ödüle layık görülmüştür. Kamu ve özel sektörde çeşitli kurum kuruluş ve kişilerden oluşan Yaşayan Şehirler Platformu tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında Ajansımıza ‘En İyi Fuar Tanıtımı Yapan Kurum Ödülü’ verilmiştir. Diğer taraftan bölgemizdeki girişimcilik kültürünün geliştirilmesi amacıyla her yıl düzenlenen Girişimcilik Eğitimlerine bu yıl da devam edilmektedir. Hatay’da toplam 234 kişinin katılımı ile tamamlanan eğitimlere Kahramanmaraş illerinde devam edilmektedir. Girişimcilik Eğitimlerinin Osmaniye’de de yapılması için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır.  Bunların yanı sıra fizibilite çalışmaları TR63 Bölgesi İşgücü Piyasası Raporu ile Meyve Dondurma ve Meyve Suyu Konsantresi Tesisi Ön Fizibilite Çalışması tamamlanmış, basılı hale getirilmiş ve ilgilenenlerin istifadesine sunulmuştur. Kahramanmaraş ve Osmaniye illerine yönelik Turizm Master Planı çalışmaları için ise çalışmalar başlatılmıştır” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"