Kaymakam olma şartları değişti

Yayınlanma Zamanı : 18 Temmuz 2018 Saat: 17:16

Resmi Gazetede yayımlanan 4 Nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, kaymakam adaylığı sınavına başvurma hakkı tanınan bölümlerde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan 4 nolu kararnameye göre, 4 yılık fakültelerin birçok bölümünden mezun olanlar “Kaymakam” olarak istihdam edilebilecek.

Bu kararnameyle, 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin İçişleri Bakanlığı bölümüne eklenen müstakil yeni madde şöyle:
g) 274’üncü maddeden sonra gelmek üzere, aşağıdaki madde eklenmiştir.
“Kaymakam adayları… MADDE 274/A- Kaymakam adaylarının 9/6/1930 tarihli ve 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanununda belirtilen şartlar yanında, yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, SOSYOLOJİ, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından yönetmelikle düzenlenir.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"