Dünyanın 5’inci en büyük tesisi faaliyette

Yayınlanma Zamanı : 27 Haziran 2018 Saat: 12:33

Dünyanın 5’inci en büyük tesisi faaliyette

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü(HATSU)  tarafından yapımı tamamlanan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi, arıtım sağlaması için gerekli olan bakteri üretim evresine  başladı.

Dünyanın 5’nci, Avrupa’nın 2’nci, Türkiye’nin ise en büyük kapasitesine sahip Membran tesisin fiziki inşaatı ile  elektrik ve teknik ekipmanların montaj çalışmalarının tamamlandığını aktaran İdare, HATSU teknik heyeti tarafından yapılan tetkiklerin ardından tesisin atık su almaya başladığını ve arıtım sağlaması için gerekli olan bakteri üretimine başlandığını bildirdi.

Tesise alınan atık suların arıtılmasını sağlamak amacı ile çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken İdare, uygun ortamın sağlanmasıyla birlikte temiz su deşarjının sağlanacağını kaydetti.

Maliyeti 62 milyon 899 bin TL değerinde olan tesise şimdiye kadar 58 milyon 600 TL harcandığını açıklayan HATSU, tesisin çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarının devam ettiğini belirterek, dev tesis sayesinde evsel atıksuların Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımın yanı sıra sulama suyu kriterine sahip yaklaşık yüzde 99.99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne deşarjı sağlanacak.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"