Akdeniz’deki canlılar plastikle boğuluyor!!!

Yayınlanma Zamanı : 22 Haziran 2018 Saat: 16:16

Akdeniz’deki canlılar plastikle boğuluyor!!!

Samandağ’da boynuna dolanan ağlar nedeniyle kıyıya vuran yaralı kaplumbağa, Dünya Doğayı Koruma Vakfı(WWF)’nın Akdeniz’in “plastik denizi” olma riski ile karşı karşıya kaldığını vurgulayan plastik atıklar konusundaki raporunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Akdeniz’deki atıkların yüzde 95’ini plastik maddelerin oluşturduğu ve bu atıkların fok ve deniz kaplumbağası gibi büyük canlıları yaraladığı veya boğduğu sonucunu ortaya çıkaran raporu tasdik eden nitelikteki görüntü ile karşılaşan Samandağ Belediyesi temizlik ekipleri, Meydan köyü kıyısında yaralı halde buldukları Cheloni Mydas cinsi yeşil deniz kaplumbağasına ilk müdahaleyi Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği üyeleri ile birlikte yaptı.

Daha sonra Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Veterinerlik Fakültesi’nde tedavi altına alınan kaplumbağanın, dolanan ağlar nedeniyle kangren olduğu ve bir yüzgecinin koptuğu öğrenildi.

Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Üyesi Biyolog Selma Kırbeci, boynuna dolanan ağlar nedeniyle kıyıya vuran kaplumbağanın boynu ve yüzgeçlerinin çuval ipliklerine, balıkçı ağlarına ve misinaya dolanmış bir şekilde baygın bir halde kıyıya vurduğu belirtirken, kaplumbağanın 4-5 yaşlarında olduğununu, tek yüzgeçle yaşayabildiği için tedavisi tamamlandıktan sonra doğal yaşama tekrar bırakılabileceğini söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"