7 Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali Hatay’da

Yayınlanma Zamanı : 22 Haziran 2018 Saat: 9:09

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle My Elit Yapım tarafından 5.Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali kapsamında açılan yarışmada en iyi 7 senaryo belirlendi.

Senaryolar, Türkiye’den 63 yurt dışından 25 üniversitenin sinema tv öğrencileri ve profesyonel senaristler tarafından kaleme alındı. Anadolu’dan dünyaya mal olmuş 7 şair ve öğütleri üzerinden, savaşın mağdur çocuk ve kadınlarını konu alan festival filmlerinin çekimleri ise Hatay’da gerçekleştirilecek.

Ev sahipliğine teşekkür

Festivalin Komite Başkanı Eda Sürmeli, medeniyetler şehri Hatay’dan, dünyada savaşın soğuk ve acı yüzü ile karşı karşıya kalan kadın ve çocukların gerçeklerini beyaz perdeye aktaracaklarını belirterek, “Kimi zaman Filistinli bir anne, kimi zaman Suriyeli kadın, kimi zaman ise oyun oynamak için ateşkese muhtaç çocuklar üzerinden anlatacağımız hikayeler ile onların acılarına empati kurduracağız. Burada bizlere ev sahipliği yapan Payas Belediye başkanımız Sayın Bekir Altan’a sanata verdiği kıymet, duyarlılığı ve ev sahipliği için çok teşekkür ediyoruz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve barışın şehri Hatay’dan dünyaya vereceğimiz mesajla, farkındalık uyandırmayı umuyoruz” dedi.

“Kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz”

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da Hatay’ın tarihi boyunca sanat, medeniyet ve kültürün başkenti olduğunu belirterek, 5. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali’nin, Hatay’ın doğal kültürel ve tarihi mirasını, güzelliklerini gün yüzüne çıkarabilecek uluslararası arenada Hatay’ı tanıtabilecek bir film festivali olduğunu dile getirdi. Başkan Altan, “Görevi üstlendiğimiz dönemden bu zamana kadar Hatay’da her türlü kültür ve sanat organizasyonlarına hizmet edip katkı koyarken, Hatay’lılara bu alanda hizmet sunmaya çalışırken siyasi kaygılardan uzak kaldık. Amacımız Hatay’a, Hatay’lılara hizmet etmek. Gerek Filistin’in gerekse Suriye’de yaşanan dramatik sahnelerin insani boyutlarının yansıtıldığı filmlerin bizim şehrimizde çekilmesi çok anlamlı. Yakinen yaşadığımız acılarını paylaştığımız kardeşlerimizin sıkıntılarını dile getirmeye katkı sağlamaktan büyük onur duydum” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"