Enerjinin İpek Yolu’na TOSYALI imzası

Yayınlanma Zamanı : 14 Haziran 2018 Saat: 11:54

Enerjinin İpek Yolu’na TOSYALI imzası

Tosyalı Holding’in iştirakleri arasında yer alan Tosçelik Spiral Boru, dünya enerji haritasını değiştirecek olan Trans Atlantik Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) en önemli tedarikçilerinden biri olmanın gururunu yaşıyor. ‘Enerjinin İpek Yolu’ olarak adlandırılan TANAP’ın açılış törenine katılan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, bu projenin en büyük boru tedarikçisi olmaktan ve teslimatları zamanından da önce tamamlamaktan gurur duyduklarını belirterek, “Asrımızın en muhteşem enerji projesi TANAP ülkemize hayırlı olsun” dedi.

“Gururluyuz”

Tosçelik Spiral Boru olarak proje için 475 kilometrelik bölümün çelik borularını ürettiklerini söyleyen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Türkiye’nin imza attığı bu uluslararası projede yer almaktan, hattın 475 kilometrelik bölümünün bizim ürettiğimiz borularla yapılmış olmasından büyük gurur duyuyoruz. Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğinin Anadolu’ya atılan imzasında Türkiye’nin enerjisine enerji katmış olmak bizim için övünç kaynağıdır” dedi.

“Emeğe teşekkür”

Proje süresince Tosçelik’in Osmaniye tesislerinde üç vardiya olarak tam kapasite ile üretim yapıldığını söyleyen Fuat Tosyalı, “TANAP Projesi’nde çelik boruların 1440 kilometresini Türk üreticiler yaptı, biz de bu uzunluğun yaklaşık üçte biri olan 475 kilometrelik hattın borularını verilen süreden çok önce teslim ettik, hatta ipi göğüsleyen ilk şirket olduk. Projenin bu hızla hayata geçmesine katkı sağladığımız için büyük sevinç içindeyiz. Aylık 25-30 km gibi bugüne kadar görülmüş en büyük boru taahhüdüne uygun olarak, günlük 72 adet boruyu sevkiyata hazır hale getirdik. Borular günlük olarak tren katarları ile Toprakkale İstasyonu’ndan, Kars-Selim-Erzurum Pasinler ile başlamak üzere, Türkiye genelinde yer alan ilgili stok sahalarına sevk edildi. Bu süreçte büyük emek harcayan, gücümüze güç katan tüm çalışanlarıımza teşekkür ederim” dedi.

“Söz verirse yapar”

Tosçelik, TANAP’ın ardından Avrupa’nın da en önemli doğal gaz boru hattının tedarikçileri arasına da girdi. Tosçelik Spiral Boru, Romanya Doğal Gaz İdaresi TRANSGAZ tarafından açılan boru ihalesini kazanarak uluslararası projelerine bir yenisini ekledi. Tedarik sözleşmesi 23 Nisan 2018 tarihinde imzalanan 127 milyon Euro’luk ihale kapsamında Tosçelik Spiral Boru, 478 kilometre uzunluğundaki doğal gaz boruları ve bağlantı ekipmanlarını temin edecek. Avrupa’nın en önemli enerji projelerinden biri olan Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya’yı birbirine bağlayacak olan ve bu ülkelerin baş harflerinden oluşan projede Tosçelik, Romanya bölümünün borularını üretip teslim edecek.

Cezayir’de 500 km, Tunus’ta ise 400 km’lik doğal gaz boru hattı projelerinin boru ve ekipman tedarikçisi olan Tosçelik Spiral Boru, son olarak Devlet Su İşleri’nin Gaziantep-Trabzon ve Elazığ şehirlerine içme suyu ulaştıran projelerine toplam 200 bin tonluk boru tedarik etmişti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"