Dikkat!!! Tarım arazilerimiz betonlaşıyor

Yayınlanma Zamanı : 04 Haziran 2018 Saat: 17:05

Dikkat!!! Tarım arazilerimiz betonlaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’de son 13 yılda tarım arazilerinin yüzde 12,1’lik oranda azaldığını ve 32 milyon 300 bin dekar tarım alanının yok olduğunu açıkladı. Verilere göre, 2017 yılı sonu itibarıyla Türkiye genelinde çayır ve mera alanları hariç tarım alanının 233 milyon 800 bin dekar olduğu belirtilirken, tarım arazisi azalan 69 kent arasında Hatay’ın de yer alması dikkat çekti. Türkiye’de tarım arazisi en fazla azalan il, yüzde 34,3 oranıyla Sinop olurken, Hatay yüzde 18,2 oranla tarım arazisi artan iller arasında 20’nci sırada yer aldı.

TÜİK, 233 milyon 800 bin dekar a tarım alanının yüzde 66,44 tahıllar ve diğer bitkisel ürünler, yüzde 15,82’si nadasa bırakılan topraklar, yüzde 3,41’ini sebze bahçeleri, yüzde 14,30’unu meyveler, içecek ve baharat bitkileri alanı, yüzde 0,02’sini ise süs bitkilerinin oluşturduğunu açıkladı.

Bereketli ve verimli toprağı, iklim koşulları ve ürün çeşitliliğiyle Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Hatay’ın da aralarında bulunduğu 69 ildeki tarım arazilerinin azalmasının nedenini yapılaşmanın artmasına bağlayan Ziraat Odaları, önlem alınmadığı takdirde yüzyıla kadar tarım arazilerinin tamamen yok olacağını ve dışa bağımlılığın artacağını dile getirdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"