Türkiye’ye güvence, geleceğe güvence

Yayınlanma Zamanı : 29 Mayıs 2018 Saat: 10:31

Türkiye’ye güvence, geleceğe güvence

“Cumhuriyet değerleri ve milletin kayıtsız şartsız egemenliği üzerinde yükselen 5 sütun üzerinde yeniden tesis edeceğiz: Hukuk, Demokrasi, Ekonomi, Dış Politika, Eğitim.” Muharrem İnce

 Hukuk:

Bütün hukuki düzenlemeleri evrensel hukuk ilkelerine uygun hale getireceğiz. Hukuk devleti için ilk adım OHAL’in kaldırılması olacaktır.

Hâkim ve savcıların talimatla hareket etmelerine son verilecektir.

Adalet Bakanı ve Müsteşarı HSK’da yer almayacaktır.

Telefon dinlemeleri başta olmak üzere devletin, vatandaşın hayatına müdahale edecek hukuksuz uygulamaları engellenecektir.

Demokrasi:

Yeni ve çağdaş bir Anayasa yapılarak, kuvvetler ayrılığına dayalı güçlü bir parlamenter rejim oluşturulacaktır.

Yerel yönetimler güçlendirilecektir. Merkezde toplanmış ve verimsizliğe yol açan idari yetkiler bu yönetimlere devredilecektir.

Tarafsız ve sorumlu yayımcılık anlayışına uygun düzenlemeler ivedilikle yapılacaktır.

Ekonomi:

Her ailenin bir evi, her evin bir maaşı olacaktır.

Merkez bankası para politikasını bağımsız bir şekilde uygulayacaktır. Kamu bankaları siyasetin etkisinden çıkarılacaktır.

Kişi başına düşen milli gelirimizi ilk etapta 15,000 dolar düzeyine çıkartarak orta gelir tuzağından kurtulacağız.

Enflasyon %5′ e, faiz %7′ ye düşürülecektir. Cari açık hedefimiz %3′ tür.

Endüstri 4.0’ın gerektirdiği üretim yapısı ve teknolojisi geciktirilmeden ülkemize kazandırılacaktır.

Dış politika:

Uluslararası politikada vazgeçilmez ilkemiz, yeniden ve “Her Zaman Yurtta Barış, Her Zaman Dünyada Barış” olacaktır.

Avrupa Birliği ile ilişkimizi ulusal çıkarlarımız doğrultusunda normalleştireceğiz.

5 milyona yaklaşan göçmen sorunu, insani bir yaklaşımla ve milli çıkarlarımız doğrultusunda acilen çözülecektir.

Eğitim:

Yükseköğrenimde idari reform yapılacak, Devlet üniversiteleri özerkleşecektir.

Yükseköğrenim gören öğrencilerimize, her 19 Mayıs’ta 500 TL gençlik bursu ve her 29 Ekim’de 500 TL Cumhuriyet bursu verilecektir.

Üniversite öğrencilerine verilen burslar, mezuniyetten sonra iş buluncaya kadar iki yıl süreyle ödenmeye devam edecektir.

Her sene 10,000 üniversite mezunu dünyanın değişik ülkelerinin en iyi okullarına yüksek lisans ve doktora yapmak üzere gönderilecektir.

Ülkemizdeki bilgisayar mühendisi sayısı 100.000’e çıkarılacaktır.

İkili eğitim tümüyle kaldırılacak, tam gün eğitim sistemine geçilecektir.

Öğretmenlere, Eğitim-Öğretim yılı açılışında verilen ikramiyeden bağımsız olarak, her 24 Kasım’da bir maaş ek ödeme yapılacaktır.

Sağlık:

18 yaşına kadar herkes, sahip olduğu nüfus cüzdanından başka hiçbir belgeye ve işleme ihtiyaç duymaksızın, bütün sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaktır.

Vatandaşlarımızın her türlü ilaca erişmesini temin etmek için gereken düzenlemeler yapılacaktır.

Çevre:

Gelecek nesillerin haklarını da gözeten politikalar geliştirilecek. Şehirleşmede ulaştırmada enerji politikalarında çevrenin korunması öncelikli hedefimiz olacak. Yerel yönetimlerin sorumluluklarını artıracağız. Halkın karar alma süreçlerine katılımı sağlanacaktır.

Tarım:

Çiftçinin ezilmesine izin verilmeyecek. Türkiye’yi Avrupa’nın organik tarım merkezi yapacağız. Çitçiye mazotu 3 liradan vereceğiz. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararını iptal edeceğiz. GAP Projesi tamamlanacaktır.

 

‘ASGARİ ÜCRET 2200 TL OLACAK’

Çalışma hayatı: 

Çalışanların örgütlenmesi sağlanacak. Herkese iş ana hedefimizdir. Asgari ücret 2200 TL olacak, aile sigortası olacak. Kadınların siyasi yaşama katılmaları ve üst makamlara gelmesi sağlanacak. Kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadele edilecek.

Kültür ve Sanat:

Özgür düşünceyi teşvik edeceğiz. Toplumun sanat etkinliklerine katılımı sağlanacak. Sanatçıların örgütlenmesi sağlanacak.

Spor:

Sporun siyasallaşması engellenecek. Bütün spor dalları özendirilecek. Passolig kaldırılacak.

Turizm: 

Gelir, 60 milyar dolara çıkarılacak. Tanıtım kamu ve özel sektör ortaklığında kurulan etkin bir kurum tarafından yönetilecek. Van Gölü Çevresi, Kapadokya çevresi turizm projeleri başlatılacak.

Bir diğer görevimiz birbirlerine düşmanlaştırılan insanları barıştırmaktır. Yolumuzu aydınlatan ışık, milletimizin gücüdür. Onarım politikalarımızı uygulamaya başlayacağız. Büyük milletimizin her ferdini bu bildirgeye ortak olmaya davet edeceğiz. Birlikte büyüyeceğiz, halkça bölüşeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"