İlk belge Hatay Adliyesi’ne

Yayınlanma Zamanı : 24 Mayıs 2018 Saat: 17:30

İlk belge Hatay Adliyesi’ne

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’da ilk ‘Erişilebilirlik Belgesi’ni Hatay Adalet Sarayı’na verdi. Engelli vatandaşların kamu ve özel sektör hizmetlerine erişilebilirliklerinin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında Valilik’te gerçekleştirilen ilk belge törenine Vali Ata’nın yanı sıra Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Ali Sandıkçı katıldı.

Hatay Valisi Erdal Ata, engellilerin erişebilirliliği konusunda sadece resmi kurumların değil toplumun diğer kesimlerinin de üzerlerine önemli görevler düştüğünü belirterek, “Türkiye nüfusunun ortalama % 8’ini engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Bu vatandaşlarımızın tüm kamu hizmetlerinden olması gerektiği gibi faydalanabilmeleri, umuma açık alanlar, kamuya ait tüm binalar ve toplu taşımada da engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirilmesi ile ilgili bir yasa çıkmıştı. Bu çerçevede Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarında daha rahat hizmet alabilmelerine yönelik Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından inceleme ve denetlemeler yapılıyor. Bu çerçevede ilimizde başlatılmış olan çalışmayı ilk olarak Sayın Başsavcımızın katkılarıyla Hatay Adliyesi Binası bitirdi. Bunun diğer kamu kurumları ve belediyeler için örnek olmasını temenni ediyorum. Gösterdikleri hassasiyet için kendilerine teşekkür ediyorum’ dedi.

Hatay’da da Erişilebilirlik Sertifikasını alan ilk resmi kurum olma nedeniyle de ayrıca mutlu olduklarını söyleyen Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne ise “ 2011 yılında faaliyete geçen Adliye binamızda Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Kurulu Yönetmeliği çerçevesinde başlatılan çalışma, daha önce sürdürülmüş ancak birtakım aksaklıklardan dolayı devam edememişti. Benim göreve başlamamla birlikte tekrardan hızlandırılan faaliyetler ile engelli vatandaşlarımız için gereken noktaya hızlı bir şekilde ulaşılmıştır. Herkes bir engelli adayıdır düşüncesiyle çıktığımız bu yolda tüm vatandaşlarımızın Adliye hizmetlerinden rahatlıkla yararlanabilmeleri için Adliye binamız bu anlamda hizmete hazırdır. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın sağlıklı bir hizmet alabilmesi için elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz. Engelliler de bizim üst düzey vatandaşlarımız olduğu için ve hepimiz bir engelli adayı olduğumuz için bu düşünce içerisinde bu erişilebilirlik sertifikasına ulaşmayı hedef edindik. Hatay’da da alan ilk resmi kurum olma hasebiyle de ayrıca mutluyuz” şeklinde konuştu.

Yapılan toplantının sonunda Vali Erdal Ata, Başsavcı Ahmet Tekne’ye “Erişilebilirlik Belgesi”ni vererek diğer kurum ve kuruluşlara örnek olması temennisinde bulundu.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"