İftarın vazgeçilmezi de döviz kuruna takıldı

Yayınlanma Zamanı : 17 Mayıs 2018 Saat: 14:03

İftarın vazgeçilmezi de döviz kuruna takıldı

Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve iftar sofralarını süsleyen hurma fiyatları, döviz kurundaki artışa takılarak yükseldi. Geçen yılki Ramazan’a kıyasla hurma fiyatlarının artması dolayısıyla, orucunu hurma ile açan vatandaşlar gramla alışveriş yapmaya başladı.

Fiyatlar tavan yaptı

Türkiye’ye genellikle Medine, Tunus, İran ve Irak’tan gelen hurmaların fiyat aralığının kalibre ve irilik durumuna göre değiştiğini söyleyen İskenderun Lokman Hekim’in İşletmecisi Beşir Baysoy, “Geçen yıl Ramazan ayında satışını yaptığımız hurma fiyatları, döviz kuruna takılarak bu yıl yükselişe geçti. 35 TL’den başlayıp, 50 TL’ye kadar yükselen fiyat aralığında vatandaşlar artık kiloyla aldıkları hurmaları, gramla almaya başladı. Hurma çeşitleri arasında en çok tercih edilen Medine Hurması oldu. Onun da kilosu iriliğine göre farklılık gösteriyor. Mesela umre ve hac ibadetini yerine getiren çoğu vatandaş hediyelik olarak ‘Medine Hurması’nı tercih ediyor. İftar sofralarını hurmanın yanı sıra süsleyen kayısı ve güllacın fiyatlarında ise bir değişiklik yaşanmadı. Kayısının kilosu 12 TL ile 28 TL arasında değişirken, güllaç paketleri 10 TL’den satılıyor. Vatandaşlarımız oruçlarını kayısı ile açıp, daha sonra ağızlarını güllaçla tatlandırabilirler” diye konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"