Dev tesise DSİ’den inceleme

Yayınlanma Zamanı : 28 Nisan 2018 Saat: 13:29

Dev tesise DSİ’den inceleme

Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürlüğü Heyeti, Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) tarafından yapımı devam eden Dünyanın 5’nci, Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise ilk en büyük Membranlı tesisi olan Küçükdalyan-Narlıca MBR Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi inşaatını yerinde inceledi.

DSİ 6. Bölge Müdür Yardımcısı Recep Karagözler ve DSİ Hatay Şube Müdürü Mehmet Ekinci’nin inceleme ziyaretine HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ile HATSU Daire Başkanları eşlik etti.

Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisini inceleyen DSİ Heyetine proje hakkında bilgi veren HATSU Genel Müdürü Çaparali, maliyeti 62 milyon TL değerinde olan ve yapı denetimi Etüd ve Plan Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan dev tesisin 1.kademede günde 21 bin 300 m3, 2. kademede ise toplam 32 bin 300 m3 atıksuyu arıtabilecek şekilde dizayn edildiğini ifade etti.

Tesiste evsel atıksuların Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımın yanısıra sulama suyu kriterine sahip yaklaşık yüzde 99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne deşarjı sağlanacağını vurgulayan Çaparali, kötü koku sorununu ve çevre kirliğini önleyecek olan dev proje sayesinde Asi Nehri’nin rahat bir nefes alacağını belirtti.

Tesiste bulunan bütün aşamaları gezerek detaylı bilgiler edinen DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Karagözler, çevre sağlığını önemseyen dev projenin vatandaşlara önemli derecede katkı sağlayacağını vurgulayarak, gösterilen hassasiyetten dolayı HATSU heyetine teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"