Büyük ailede ‘İSTE-ŞARE’

Yayınlanma Zamanı : 19 Nisan 2018 Saat: 17:58

Büyük ailede ‘İSTE-ŞARE’

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Teknoversite Vizyonu’nu geliştirmek, öğrencilerin fikirlerini ve beklentilerini dinlemek  amacıyla öğrencilerle ‘İSTE-ŞARE’ adını verdiği toplantıda bir araya geldi. Yaklaşık 500 öğrenci ile birlikte idari ve akademik kadronun katıldığı toplantıda İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nu tıklım tıklım dolduran öğrencilere teşekkür eden Rektör Dereli,

“Küçük şeyleri değil, büyük fikirleri konuşmamız gerekiyor”

İSTE-ŞARE toplantısını İSTE Ailesi olarak, sorunlara birlikte çözüm üretmek ve empati yapmak amacıyla düzenlediğini belirten Rektör Dereli, “Öncelikle, öğrenci memnuniyeti endeksinde tüm üniversiteler arasında bizi üst sıralara taşıdığınız için, memnuniyetinizi tescil ettirdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Malumunuz, biz her an sahadayız, kampüsteyiz, sizin yanınızdayız, sık sık görüşüyoruz, ama bugün burada ucu açık bir toplantı yapıyoruz. Dilediğiniz kadar soru sorun, İSTEdiğiniz soruyu sorun. Sorulmamış soru kalmasın. Rahat olsun. Doğal olun. Kendiniz olun. Provokasyonlara alet olmayın, beyinlerinizi kiraya vermeyin. Yetkili arkadaşlarımız burada. Onlar ile sizi buluşturduk bugün. Onlar da not alacaklar ve sorunları birinci ağızdan duymuş olacaklar. Her şeyi burada yüz yüze konuşalım, istişare edelim. Sorunlara dışarıda çözüm aramayalım. İSTE ailesi olarak biz hepimiz çözümü birlikte kendimiz üretelim. Yüz yüze iletişim çok önemli. Öğrencilerimizin sorunlarına çözüm bulana kadar buradayız. Buyurun, bir sorun varsa eğer, birlikte çözelim, empati de yapalım. Ama şurası muhakkak ki, bizim artık kişileri ve olayları değil, minör şeyleri değil, stratejik ve büyük fikirleri konuşmamız ve tartışmamız gerekiyor. Ülkemiz ve milletimiz bizden hizmet bekliyor, üretim bekliyor, icat bekliyor, icraat bekliyor. Yoksa boş boş konuşmuş oluruz. Sizlerden bugün büyük fikirler bekliyoruz, İskenderun’umuzu, Üniversitemizi ve Ülkemizi geliştirebilmek için…” diyerek toplantıdan beklentilerini açıkladı.

Öğrencilere altın öğütler

TEKNOVERSİTE modelinin bir kez daha altını çizen Rektör Türkay Dereli,  “Biz, İSTE olarak en ileriyi en iyiyi hedefledik. Ülkenin memlekete en çok katkısı olan en faydalı gençlerini yetiştirmek, onların önlerini açmak istiyoruz. Herkes kendi işini en mükemmel şekilde yapmaya çalışmalı. Vatanımıza olan borcumuzu bizler de çok daha fazla çalışarak, ülkemizi kalkındırarak ödemeliyiz. Sizler için birçok proje geliştiriyoruz. Burada size düşen en önemli görev, çalışmayı sevmek ve bu projelere sahip çıkmaktır, altını doldurmaktır. İşinizi sevmeden, hayatınızın bir parçası haline getirmeden bir şeyleri öğrenemezsiniz. Ayrıca, yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de; birbirinizle iyi iletişim halinde olmaktır. İletişiminizi hep açık tutun. Hiç ummadığınız bir anda hayatınızı değiştirecek insanlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın” dedi.

“Üniversitenize sahip çıkın”

Üniversitenin en iyi tanıtımının yetiştirdiği başarılı öğrencileri ve mezunları olduğuna dikkat çeken Dereli, “Talebelerimiz olarak bizden bir şeyler talep ettiğinizde, problemin yanında çözümünüzle birlikte gelirseniz daha çabuk sonuç alabiliriz. TEKNOVERSİTE vizyonuna entegre olmanız gerekiyor. Fikir geliştirin, bunları geliştirin, ticarileştirin. Bunun için kuluçka merkezlerimizi açtık. KUVÖZ’ü açtık. Hiçbir ücret ödemeden öğrencilerimiz projelerini hayata geçirebilsin diye. Üniversitemizin tanıtımına başarılarınızla katkıda bulunun ki büyüme hızımız artsın. Geleceğimiz daha sağlam temeller üzerine kurulsun. Sizler, iyi öğrencilersiniz. Yapılan çalışmalar böyle diyor. Öğrencilerimiz sayısal kategoride ALES skorları ile gayet iyi bir sıralama elde ettiler. Aynı şekilde akademisyenlerimiz akademik çalışmalarıyla üst sıralarda, ikinci sırada yer aldılar. Daha iyi yerlere gelmek için hep birlikte çalışmamız lazım. Sizler Üniversitenize sahip çıkarsanız, her şey daha kolay ve hızlı olacaktır” dedi.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, yaklaşık 7 saat süren toplantıda öğrencilerin tüm sorularını içtenlikle cevapladı.

Kendilerinin fikirlerinin alınması ve istişare edilmesinden mutlu olduklarını dile getiren öğrenciler, bu toplantıların daha sık yapılmasını İSTE’diklerini belirtti. Toplantıda öğrencilere çeşitli ikramlar yapıldı. İSTE-ŞARE’nin sonunda keyifli bir atmosferde yarışmalar ve çekilişler yapılarak öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtılırken, Rektör Dereli, geç saatlere kadar süren toplantının sonuna kadar kalan öğrencilere ‘öğle yemeği’ ısmarlama sözü verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"