‘Zeytin’ denince akla Altınözü gelecek

Yayınlanma Zamanı : 10 Nisan 2018 Saat: 15:49

‘Zeytin’ denince akla Altınözü gelecek

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir potansiyeline sahip olan ilçedeki zeytinin coğrafi işaret tesciliyle markalaşması için başvuru yapacaklarını açıkladı. Türkiye’deki yaklaşık 170 milyon zeytin ağacının yüzde 10’unun Hatay’da hayat bulduğunu ve ilçelerindeki 310 bin dönüm tarım arazisinin yarıdan fazlasının zeytinlik olduğunu ifade eden Uygur, Altınözü’nde yaklaşık 5 milyon Savrani, Halhalı, Karamani ve Sarı Haşebi zeytin türü ağacının bulunduğunu ve 63 bin kişinin zeytinden geçimini sağladığını söyledi.

Kaymakam Uygur, kalitesi, tanesi ve yüksek yağ oranıyla ön plana çıkan yöreye özgü zeytin çeşitlerine coğrafi işaret kazandırmak için yaptıkları analiz ve raporlama çalışmalarında olumlu sonuçlar elde ettiklerini belirterek, “Çok kaliteli zeytinimiz ve zeytinyağımız var. İtalya, İspanya ve özellikle Amerika’ya zeytin ihraç ediyoruz, ancak başka markalar adı altında gidiyor. Biz yerel markaların oluşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Biz Altınözü’nün, Hatay zeytinİ ve yağının özellikle imajının daha iyi olma noktasında bir misyon üstlenmiş bulunmaktayız. 2017 yılında 60 bin ton tane zeytin ve yaklaşık 15 bin ton da zeytinyağı imalatımız söz konusu oldu. Hatay’daki zeytinyağı varlığının yüzde 52’sini ilçemiz Altınözü üretiyor. Tane zeytinde de yüzde 30’a denk geliyor. Zeytin çeşitlerimize yönelik lansman çalışmalarımız olacak” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"