Bakkal Amcaların isyanına kulak verin

Yayınlanma Zamanı : 27 Aralık 2017 Saat: 10:17

Bakkal Amcaların isyanına kulak verin

İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, ülkedeki ekonomik kriz ve doların yükselmesi ile birlikte zor zamanlar yaşayan küçük esnafın tüm olumsuz şartlara rağmen ayakta kalmaya çalıştığını söyledi. Vatandaşın alım gücünün düşmesiyle esnafın daha çok sıkıntı yaşadığını söyleyen Çöloğlu, hem esnafın hem de vatandaşların hayatlarını sürdürebilmeleri için çıkış yolu aradığını belirterek, hükümetten esnafa kolaylık tanınacak yasaların çıkmasını talep etti.

Küçük ölçekli bakkalların, yeni açılan marketlerle aralarındaki mesafe farkının çok az olmasından da yakınan Çöloğlu, “Oda olarak marketlerin bundan sonra açılmasını istemiyoruz. Açılacaksa da küçük ölçekli bakkallara yakın mesafede açılmasını istemiyoruz.  Aralarında mutlaka belirli bir mesafe olması gerekiyor. Bu mesafeler sadece marketlere de konulmamalı. Bizim küçük esnafımız arasında da konulsun. Yani ne yeni market açılsın, ne de yeni işyerlerinin dışında esnafımız borçlanıp yeni işyeri açsın. Hali hazırda işyerlerini açmış olan esnaflarımızın hayatlarını devam ettirebilmeleri önemli. Bunun yanı sıra küçük ölçekli esnafımızı etkileyen bir diğer konu ise Suriyeliler.  Bizim sektörde kayıt dışı çalışan çok fazla Suriyeli esnaf var. İstedikleri gibi istedikleri yere işletme açıyorlar. Doğru düzgün ne vergiye kayıt olan var, ne de Bağkur ödeyen var.. Sadece kira ödüyorlar. Onun dışında hiçbir şey yaptıkları yok. Büyük bir kısmı da bakkallık yapıyor. Bunu defalarca söyledik. Bunun olabilirliğini gördüğümüz için ilk baştan beri önüne geçmeye çalıştık. Yeni açıldıklarında bunların tek tek adreslerini yetkililere verdik. Biran önce ‘Gereğini yapın!’ dedik. Bizim küçük esnafımız zaten sıkıntıda,  daha da büyük sıkıntılar yaratacak dedik. Ama hiçbir şey yapılmadı. Biz esnaflarımızın mağdur olmasını istemiyoruz.  Ne olursa olsun eşit şartlarda rekabet yapılmasını istiyoruz. Esnafımız ülkenin lokomotifi ve birleştirici gücüdür, halkı bir araya getirenlerdir” dedi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"