Dikkat! 6 şehre toz yağacak

Yayınlanma Zamanı : 21 Aralık 2017 Saat: 14:47

Dikkat! 6 şehre toz yağacak

Hatay Valiliği’nden yapılan Meteorolojik uyarıda, Adana, Osmaniye, K.Maraş, Gaziantep, Kilis ile Hatay’da görülebilecek toz taşınımı konusunda dikkatli olunması istendi. Perşembe günü itibariyle etkisini Hatay’da gösteren toz taşınımının devam edeceği ve görüş uzaklığında azalma ve hava kalitesinde düşme olacağı belirtilen açıklamada, “Bugün Adana’nın doğusu, Osmaniye, K.Maraş’ın güneyi, Gaziantep ve Kilis ile Hatay çevrelerinde, yarın (cuma) ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi (Gaziantep, Kilis) ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda toz taşınımı beklendiğinden hava kalitesinde azalma ve görüş mesafesinde düşme gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

TOZ TAŞINIMI NEDİR?

Türkiye ve çevresindeki çöl (Sahra, Arabistan, Suriye gibi) ve yarı-kurak alanlardan kalkan toz aerosollerin taşınması, iklim, kara ve deniz ekosistemleri ile insan faaliyetleri ve sağlığı açısından büyük önemi bulunuyor. Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat ediyor. Binlerce kilometre taşınabilen tozlar solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların olumsuz etkiliyor. Toz fırtınaları, hava ve deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkiliyor. Toz taşınımı ve fırtınaların görüldüğü dönemlerde hava ve karayolu ulaşımında sorunlar görülebiliyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"