İnşaat sektöründe güven endeksi düştü

Yayınlanma Zamanı : 26 Kasım 2017 Saat: 16:31

İnşaat sektöründe güven endeksi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu Hatay Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ülke genelinde mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde azaldığı açıklandı.  Yapılan açıklamada özellikle, inşaat sektöründeki güven endeksinin yüzde 2,1 oranında azalması dikkat çekerken, hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu ve hizmetlere olan talep endekslerinin sırasıyla yüzde 1,8 ve yüzde 2,5 azaldığı, hizmetlere olan talep beklentisi endeksinin ise aynı kaldığı belirtildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Kasım ayında %3,9 oranında azalarak 99,9 değerine gerilerken, perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 2,4 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi  ise bir önceki ayda yüzde 84,2 iken, Kasım ayında yüzde 2,1 oranında azalarak 82,4 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri de sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 3,2 azaldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"